رد شدن به محتوای اصلی

صفر تا صد پرورش مرغ تخمگذار

 صفر تا صد پرورش مرغ تخمگذار

در این مطلب سعی می کنیم تمامی ابعاد شروع پرورش مرغ محلی تخمگذار را شرح دهیم ، به این نکته توجه داشته باشید پرورش مرغ نیاز به مهارت تجربی هم دارد که در کار بدست می آید صرفا با خواندن یک مقاله و مطلب کسی پرورش دهنده نمی شود.

در ادامه روش های مختلف پرورش را توضیح می دهم :


پرورش مرغ تخمگذار به روش سنتی

وقتی تصمیم دارید در تعداد کم برای مصرف روزانه خودتان مرغ تخمگذار پرورش دهید راحت ترین روش سنتی است ، در روش سنتی خبری از سالن یا فارم پرورش و دستگاه های اتوماتیک آب و دانه نیست و همه چیز با ساده ترین ابزار انجام می شود. این روش معمولا در روستا ها دنبال می شود ، با ساختن یک لانه کوچک و رها سازی مرغ و خروس ها در محیط مزرعه یا باغ و دادن یکی دو وعده غذایی دانه می توانید شروع به پرورش کنید. معمولا از مرغ هایی با نژاد بومی ایران برای اینکار استفاده می شود نژاد های گلپایگانی ، مرندی ، لاری ، گلین ، گردن لخت ، چیل چیل و ... بین این نژاد ها تفاوت خیلی بزرگی نیست و معمولا راندمان نزدیک و مشابهی دارند. 


پرورش مرغ تخمگذار در منزل

پرورش مرغ در منزل روستایی امکان پذیر است ولی داشتن مرغ و خروس در محیط شهری کمی نا ممکن است به دلیل اینکه این پرندگان معمولا بوی خوبی نمی دهند و چنانچه خروس داشته باشید مشکل صدا و آواز خواندن هم به این موضوع اضافه می گردد. مورد بعد بالا رفتن هزینه تغذیه آنها به دلیل نبودن محیط مزرعه و...


قیمت مرغ محلی تخمگذار

برای شروع کار پرورش مرغ محلی تخمگذار توصیه می کنیم از نیمچه و جوجه شروع کنید ، اکثر افراد برای صرفه جویی در وقت اقدام به خرید مرغ و خروس بالغ می کنند غافل از اینکه اکثر مرغ و خروس هایی که در شبکه های اجتماعی و اینترنت فروخته می شوند پایان دوره بوده و معمولا بیشتر از یکسال و نیم سن دارند ، راندمان مفید مرغ برای تولید تخم مرغ حداکثر تا یکسال است البته اگر دنبال توجیه اقتصادی نگهداری و پرورش این پرندگان باشید .


هزینه روزانه هر مرغ تخمگذار

مرغ و خروس ها حیوانات قانعی هستند و در تعداد کم هزینه بالایی برای نگهداری ندارند هر مرغ و خروس بالغ روزانه به 110 گرم ماده غذایی که به فرض دان آماده است به همراه 220 میلی لیتر آب نیاز دارد. در روش سنتی می توانید از دور ریز منزل برای کمک به تغذیه آنها استفاده کنید موادی مثل پوست میوه ، دور ریز سبزیجات ، خرده نان و نان خشک (کپک نزده ) ، باقی مانده برخی غذاها که روغن زیادی در آنها نیست و ... استفاده کنید.

در روش پرورش صنعتی با هزینه های پایین مواجه هستیم :

- هزینه روزانه دانه

- هزینه ماهیانه برق و آب

- هزینه ماهیانه گاز یا سوخت

- هزینه ماهیانه حقوق و مزایا پرسنل

- هزینه ماهیانه اجاره در صورت مالک نبودن سالن

- هزینه های موردی روزانه ایاب ذهاب ، بار و ... 


درامد پرورش مرغ محلی تخمگذار

اگر تعداد مرغ و خروس های شما زیاد باشد می توانید روی درآمد آنها حساب کنید ، مهمترین بخش هزینه ای پرورش مرغ مربوط به جیره و غذای روزانه آنها است. چناچه خودتان جیره غذایی را فرمول نویسی و تهیه کنید هزینه ها بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.   

درآمد پرورش مرغ محلی تخمگذار شامل موارد زیر است :

- فروش تخم مرغ 

- فروش جوجه یکروزه ( در صورت داشتن دستگاه جوجه کشی )

- فروش تخم نطفه دار ( در صورت داشتن خروس)

-فروش مرغ به کشتارگاه

- فروش کود مرغی

- فروش پر 


بهترین نژاد مرغ بومی تخمگذار

بهترین نژاد ، نژادی است که با منطقه جغرافیایی محل زندگی شما هماهنگ باشد ، نژادی مثل گلپایگانی با اکثر نقاط آب و هوایی ایران هماهنگ است. 


مرغ محلی تخمگذار فروشی

سایت مرغ بومی فروشنده انواع جوجه یکروزه و نیمچه یک ماهه ، دو ماهه ، سه ماهه و چهار ماهه در استان قزوین با امکان ارسال به تمام نقاط ایران 


پرورش مرغ محلی تخمگذار

پرورش مرغ محلی تخمگذار شامل دو دوره می باشد ، دوره رشد و دوره بهره وری ، دوره رشد مربوط به جوجه یکروزه بودن گله تا شش ماهگی می شود و دوره بهره وری از شش ماهگی تا زمانی که مرغ ها تخمگذاری می کنند و به کشتارگاه فرستاده نشده اند می شود.


پرورش مرغ محلی تخمگذار در مزرعه

در صورتی که فضای کافی و مناسبی در مزرعه دارید هزینه های پرورش مرغ محلی تخمگذار برای شما بطور قابل توجهی کاهش می یابد و با پرورش آزاد مرغ و خروس می توانید به درآمد مناسبی برسید.


نظرات

پر بازدیدترین ها

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید. مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟ به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود. نژاد مرغ و تخم گذاری علاوه بر سن، نژاد مر

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

آیا پیاز برای مرغ مفید است؟

 فواید پیاز بر روی مرغ پیاز دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است و بنابراین در صورت مصرف متعادل برای مرغ مفید است . آنها برای کاهش التهاب، کاهش سطح قند خون مرغ و برای سلامت روده و استخوان این پرندگان مفید هستند.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.

درمان آبله مرغان طیور

 درمان ابله مرغان: درمان اختصاصی برای آبله پرندگان وجود ندارد؛ ولی ایجاد شرایط مناسب محیطی از نظر دما، تهویه و جدا کردن طیور مبتلا می تواند از انتشار این بیماری تا حدودی جلوگیری کند. در شکل جلدی باید محل جراحات با گلیسیرین یده ضد عفونی شود و برای جلوگیری از آلودگی های ثانویه آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. تجویز ویتامین ها، به خصوص ویتامین A، به ترمیم بافت های جراحت دیده کمک می کند. در گله هایی که این بیماری تازه شیوع پیدا کرده باشد، جداسازی مبتلایان و واکسیناسیون پرندگان غیرآلوده به همراه اقدامات مناسب بهداشتی می تواند سیر پیشرفت بیماری را متوقف سازد.  استفاده از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف عمومی در کنترل عفونت های ثانویه نقش دارد. به دلیل وجود ضایعات در دهان استفاده از اوماج دان با مولتی ویتامین مفید است. اسپری حشره کش برای کنترل جوندگان و حشرات و کاهش احتمال انتقال بیماری به پرندگان سالم توصیه می شود.

بررسی جو در خوراک مرغ و جوجه

 بررسی غلات : جو غله ای با پروتیین و انرژی متوسط استفاده بیش از حد باعث خیسی بستر می شود جو را به صورت دانه کامل نباید در ابتدای زندگی مورد تغذیه قرار داد زیرا به علت داشتن نوک تیز و پوسته زبر طیور را از خوردن دان باز می دارد.

نگهداری مرغ در بالکن

 نگهداری از حیوانات خانگی در خانه چیز جدیدی یا غیر معمول نیست. به طور کلی، سگ ها، گربه ها، ماهی ها و انواع مختلف پرندگان  به عنوان حیوانات خانگی ترجیح داده شده اند. اما امروزه بسیاری از مردم می خواهند سعی کنند از مرغ ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. با مرغ ها در خانه، تخم مرغ نیز به عنوان پاداش خواهید داشت. بسیار جالب است که ببینید مردم در پشت بام ها، بالکن ها یا حتی پاسیو خانه ها یا آپارتمان های خود از مرغ نگهداری می کنند. اگر حیاط خلوت کوچک یا باغی وجود داشته باشد، هیچ چیز بهتر از این نیست.  اما در شهرها، داشتن یک بالکن بزرگ در آپارتمان چیز کمیاب است. اگر در یک آپارتمان 3 خوابه زندگی می کنید، ممکن است فضای کافی در بالکن خود داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است به منطقه ای به ابعاد 2 در 2  نگاه کنید که در آن عملاً هیچ کاری جز ایستادن و لذت بردن از قهوه خود نمی توانید انجام دهید! نگهداری مرغ ها در چنین بالکنی به هیچ وجه امکان پذیر نیست، زیرا هر حیوان خانگی به فضایی برای حرکت در اطراف نیاز دارد. مرغ ها دوست دارند در گله باشند مرغ ها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. آنها دوست دارند د

جوجه ها چند وقت یکبار می خوابند؟

 به طور متوسط، انتظار داشته باشید که جوجه های شما هر بار بین 30 دقیقه تا 90 دقیقه (1 و نیم ساعت) بخوابند و پس از آن دوره های فعالی که تقریباً به همان مدت طول می کشد بیدار هستند و سپس بخوابند . در این مورد، باید حداقل 48 ساعت قبل از رسیدن اولین دسته از جوجه های خود، محیط را از نظر دمایی آماده کنید.