رد شدن به محتوای اصلی

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید.


مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟

به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود.


نژاد مرغ و تخم گذاری

علاوه بر سن، نژاد مرغ های شما نیز بر روی شروع تخمگذاری تأثیر می گذارد. برخی از نژادهای مرغ زودتر از سایرین شروع به تخم گذاری می کنند و هر نژاد محدوده سنی متوسط ​​خود را برای رشد دارد. برای مثال اکثر نژاد های مرغ بومی ایران مثل مرغ گلپایگانی و مرغ مرندی در حدود سن 5.5 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند. 


زمان و سال تخم گذاری

اکثر مرغ‌های جوان از اولین سال تولد شروع به تخم‌گذاری می‌کنند. با این حال، اگر مرغ‌ها در اواخر سال (تابستان یا پاییز) جوجه باشند و در روزهای سردتر و تاریک‌تر پاییز یا زمستان به بلوغ برسند، ممکن است تا بهار آینده منتظر بمانند تا تخم‌گذاری را آغاز کنند! کاهش ساعات نور روز در فصل زمستان معمولاً به مرغ‌های بالغ این سیگنال را می‌دهد که از تخم‌گذاری طبیعی را متوقف کنند و انرژی و مواد مغذی خود را حفظ کنند تا برای زمستان سرد پیش رو آماده شوند. با این حال، برای مرغ‌های جوان غیرمعمول نیست که تا اولین زمستان به تخم‌گذاری ادامه دهند! سپس، آنها احتمالاً زمستان بعد از آن استراحت خواهند کرد. در برخی مواقع تخم مرغ های تولیدی در طول زمستان رنگ پریده و کوچک تر هستند و دلیل این موضوع نوسانات هورمونی مرغ در هوای سرد فصل هست.


5 نشانه که مرغ به زودی شروع به تخم گذاری می کند


1) تاج و ریش قرمز رنگ بزرگ

همانطور که یک مرغ جوان بالغ می شود، تاج آنها به طور فزاینده ای بزرگ می شود. اگر این خیلی زود اتفاق بیفتد (زیر 8 هفتگی) می تواند نشانه این باشد که یک خروس جوان است! از سوی دیگر، مرغ های جوان تاج خود را کندتر توسعه می دهند. همانطور که هورمون‌های او تغییر می‌کند و آماده تخم‌گذاری می‌شود، رنگ ریش و تاجش از صورتی روشن به قرمز روشن‌تر تغییر می‌کند. آنها همچنین متورم و بزرگتر می شوند.


2) شروع به کنجکاوی در لانه می کند

در هفته های منتهی به اولین تخم مرغ، معمولاً یک مرغ جوان نسبت به قبل علاقه بیشتری به لانه نشان می دهد. او حتی ممکن است شروع به آزمایش آن کند و در آن بنشیند، حتی اگر هنوز کاملاً آماده خوابیدن نباشد. یکی از راه‌های عالی برای تشویق مرغ‌های جوان به تخم‌گذاری قرار دادن لانه‌ تخم گذاری و تخم مرغ های مصنوعی در آن است. مرغ ها تمایل دارند تخم گذاری را در یک لانه، جایی که تخم های دیگر قرار دارند، انجام دهند.


3) سر و صدای بلندتر

مرغ ها هنگام تخم کردن آواز خاصی می خوانند اگر با این پرنده بصورت تجربی برخورد کرده باشید این آواز را بخوبی می شناسید. بنابراین، قبل از اینکه مرغ های جوان شما شروع به تخم گذاری کنند، ممکن است به طور فزاینده ای شروع به سر و صدا کنند.


4) افزایش اشتها

همانطور که یک مرغ جوان برای شروع تخمگذاری آماده می شود، بدن او دچار تغییرات متعددی می شود - داخل و خارج. فرآیند تشکیل و تخم گذاری انرژی زیادی می گیرد! بنابراین، ممکن است متوجه شوید که مرغ های در حال بلوغ شما بیش از حد معمول شروع به خوردن می کنند. مرغ های تخمگذار نیازهای تغذیه ای متفاوتی نسبت به نیمچه ها یا مرغ های جوان دارند. پرندگان جوان‌تر برای حمایت از رشد سریع، جیره ‌های «استارتر» و «رشد 1»را می‌خورند که حاوی سطوح بالاتر پروتئین است. جیره تخمگذار پروتئین کمتر و مقدار کمی کلسیم اضافی برای تشکیل پوسته تخم مرغ دارد. بنابراین، به تدریج جیره مرغ های خود را هنگامی که به سن 18 هفتگی رسیدند - یا وقتی اولین تخم رسید، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد، به جیره تخمگذار تبدیل کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم به محض اینکه یکی از مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری کرد، منبعی از کلسیم آزاد (مانند پوسته صدف یا پوسته تخم‌مرغ له‌شده) را در اختیار مرغ ها قرار دهید.


5) چمباتمه زدن

از بین همه نشانه هایی که نشان می دهد مرغ به زودی شروع به تخم گذاری می کند، رفتار چمباتمه زدن به نظر من گویاتر است! همانطور که از کنار مرغ جوان خود عبور می کنید یا دستی را برای نوازش او دراز می کنید، ممکن است بایستد، چمباتمه بزند و بال هایش را کمی به پهلوهایش باز کند. و نشان می دهد که آماده است و مایل است که توسط خروس سوار شود تا تخم های آینده خود را نطفه دار کند.اکنون، بدون شک همه مرغ ها چمباتمه نمی زنند، اما همه مرغ های گله ما این کار را انجام دادند - و در عرض یک یا دو هفته بعد شروع به تخم گذاری کردند!


لحظه ای که منتظرش بودید: اولین تخم ها از راه رسیدند!

هنگامی که مرغ ها شروع به تخم گذاری می کنند، اولین تخم آنها به طور قابل توجهی کوچکتر از تخم هایی است که به طور منظم به عنوان مرغ های کاملا بالغ می گذارند. قبل از اینکه متوجه شوید، سبدهایی پر از تخم مرغ های زیبا و بزرگ تازه - درست از مزرعه خود خواهید داشت.

نظرات

پر بازدیدترین ها

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.

آیا پیاز برای مرغ مفید است؟

 فواید پیاز بر روی مرغ پیاز دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است و بنابراین در صورت مصرف متعادل برای مرغ مفید است . آنها برای کاهش التهاب، کاهش سطح قند خون مرغ و برای سلامت روده و استخوان این پرندگان مفید هستند.

ضایعات کپک زده به مرغ بومی ندهید

 یکی از ایراداتی که متأسفانه در کشور ما به صورت فراوان یافت می شود استفاده از غذاهای کپک زده برای تغذیه حیوانات و پرندگان است. این نوع تغذیه علاوه بر آسیب بسیار زیادی که به پرندگان و حیوانات وارد می کند سلامتی انسان ها را نیز به خطر می اندازد. در نان و غذاهای کپک زده نوعی ماده به نام مایکو توکسین وجود دارد که این ماده باعث آسیب شدید سیستم گوارشی پرندگان و حیوانات می شود و در نهایت فضولات این جانداران به صورت مایع دفع شده و باعث رطوبت بیشتر بستر می شود. برای جلوگیری از این امر باید غذای مناسب و سالم به پرندگان داد و علاوه بر آن به صورت مرتب ظروف آب و غذای آن ها چک و تمیز شده و اطمینان حاصل کرد که کپک و باقی مانده غذای فاسد در ظروف باقی نماند.

راه های افزایش تولید تخم مرغ بومی در زمستان

 در شرایط ایده آل، تولید یک تخم مرغ حدود 25 ساعت طول می کشد. برای کسانی که تازه کار مرغداری می کنند، می تواند شگفت انگیز باشد که یک گله کوچک چقدر تخم می تواند تهیه کند و به نظر می رسد که این نعمت هرگز پایان نخواهد یافت. سپس هوا سردتر می شود. و روزها کوتاه تر شش تخم مرغ در روز تبدیل به چهار عدد می شود. سپس سه. سپس دو. با فرا رسیدن زمستان چه اتفاقی برای تولید تخم می افتد؟ معلوم شد که مرغ ها برای بقا ساخته شده اند. هورمون‌های مورد نیاز برای تخم‌گذاری به ساعات روشنایی روز متصل می‌شوند و با کوتاه‌تر شدن روزها، تخم‌های کمتری گذاشته می‌شود. تخم‌گذاری انرژی زیادی می‌طلبد و این تنظیم‌کننده داخلی نه تنها به مرغ‌ها اجازه می‌دهد در دوره‌هایی که غذای کمتری در دسترس است زنده بمانند، بلکه احتمال زنده ماندن مرغ‌های زمستانی در شرایط سخت را کاهش می‌دهد. برای مرغ هایی که در حیاط خانه شما زندگی خوبی دارند، غذا و آب فراوان است، آنها توسط قفس خودشان از عوامل محافظت می شوند، و برای اکثر ما، نبود خروس باعث می شود که پرریزی در زمستان مشکلی نداشته باشد. پس برای بازگرداندن مرغ ها به شغل تخمگذاری چه باید کرد؟ اگر

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.

نگهداری مرغ در بالکن

 نگهداری از حیوانات خانگی در خانه چیز جدیدی یا غیر معمول نیست. به طور کلی، سگ ها، گربه ها، ماهی ها و انواع مختلف پرندگان  به عنوان حیوانات خانگی ترجیح داده شده اند. اما امروزه بسیاری از مردم می خواهند سعی کنند از مرغ ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. با مرغ ها در خانه، تخم مرغ نیز به عنوان پاداش خواهید داشت. بسیار جالب است که ببینید مردم در پشت بام ها، بالکن ها یا حتی پاسیو خانه ها یا آپارتمان های خود از مرغ نگهداری می کنند. اگر حیاط خلوت کوچک یا باغی وجود داشته باشد، هیچ چیز بهتر از این نیست.  اما در شهرها، داشتن یک بالکن بزرگ در آپارتمان چیز کمیاب است. اگر در یک آپارتمان 3 خوابه زندگی می کنید، ممکن است فضای کافی در بالکن خود داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است به منطقه ای به ابعاد 2 در 2  نگاه کنید که در آن عملاً هیچ کاری جز ایستادن و لذت بردن از قهوه خود نمی توانید انجام دهید! نگهداری مرغ ها در چنین بالکنی به هیچ وجه امکان پذیر نیست، زیرا هر حیوان خانگی به فضایی برای حرکت در اطراف نیاز دارد. مرغ ها دوست دارند در گله باشند مرغ ها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. آنها دوست دارند د

پرورش مرغ بومی تخمگذار pdf

 شروع هر کسب و کاری هیجان انگیز هست مخصوصا زمانی که به آن کار علاقه داشته باشید و عشق هم در کار دخیل باشد ، پرورش مرغ بومی تخمگذار با توجه به سوالات مکرر دوستان موضوع این مقاله سایت مرغ بومی است در ادامه پیش شرط ها و نکات لازم در این مورد را خدمتتان توضیح می دهیم. توجه بفرمایید تا زمانی که از موفقیتتان اطمینان حاصل نکرده اید اقدام نکنید همیشه خوب فکر کنید ، برنامه ریزی کنید و خودتان را برای شرایط سخت آماده کنید سپس اقدام نمایید کسب و کار پرورش مرغ بومی تخمگذار بر خلاف تصور عموم کار آسانی نیست و ریزه کاری های فراوانی دارد. این مقاله برای کسانی نوشته شده است که قصد فعالیت تجاری در تعداد بالای 100 قطعه مرغ را دارند و هدف پرورش مدرن هست نه سنتی ، اگر برای سرگرمی و به هدفی به جز سود مرغ و خروس بومی نگهداری می کنید نیازی به امکان سنجی و محاسبات پیچیده نخواهید داشت.  ✅ مهم ترین و اساسی ترین موضوع این شغل بازار سنجی هست ، انتقال و فروش تعداد کم مرغ دشوار است و بحث تلفات و توجیه اقتصادی مطرح می شود ، بنابراین اولین هدفتان را جستجو در بازارهای محلی و منطقه خودتان قرار دهید. در ایران ممکن است د

درمان آبله مرغان طیور

 درمان ابله مرغان: درمان اختصاصی برای آبله پرندگان وجود ندارد؛ ولی ایجاد شرایط مناسب محیطی از نظر دما، تهویه و جدا کردن طیور مبتلا می تواند از انتشار این بیماری تا حدودی جلوگیری کند. در شکل جلدی باید محل جراحات با گلیسیرین یده ضد عفونی شود و برای جلوگیری از آلودگی های ثانویه آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. تجویز ویتامین ها، به خصوص ویتامین A، به ترمیم بافت های جراحت دیده کمک می کند. در گله هایی که این بیماری تازه شیوع پیدا کرده باشد، جداسازی مبتلایان و واکسیناسیون پرندگان غیرآلوده به همراه اقدامات مناسب بهداشتی می تواند سیر پیشرفت بیماری را متوقف سازد.  استفاده از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف عمومی در کنترل عفونت های ثانویه نقش دارد. به دلیل وجود ضایعات در دهان استفاده از اوماج دان با مولتی ویتامین مفید است. اسپری حشره کش برای کنترل جوندگان و حشرات و کاهش احتمال انتقال بیماری به پرندگان سالم توصیه می شود.