رد شدن به محتوای اصلی

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید.


مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟

به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود.


نژاد مرغ و تخم گذاری

علاوه بر سن، نژاد مرغ های شما نیز بر روی شروع تخمگذاری تأثیر می گذارد. برخی از نژادهای مرغ زودتر از سایرین شروع به تخم گذاری می کنند و هر نژاد محدوده سنی متوسط ​​خود را برای رشد دارد. برای مثال اکثر نژاد های مرغ بومی ایران مثل مرغ گلپایگانی و مرغ مرندی در حدود سن 5.5 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند. 


زمان و سال تخم گذاری

اکثر مرغ‌های جوان از اولین سال تولد شروع به تخم‌گذاری می‌کنند. با این حال، اگر مرغ‌ها در اواخر سال (تابستان یا پاییز) جوجه باشند و در روزهای سردتر و تاریک‌تر پاییز یا زمستان به بلوغ برسند، ممکن است تا بهار آینده منتظر بمانند تا تخم‌گذاری را آغاز کنند! کاهش ساعات نور روز در فصل زمستان معمولاً به مرغ‌های بالغ این سیگنال را می‌دهد که از تخم‌گذاری طبیعی را متوقف کنند و انرژی و مواد مغذی خود را حفظ کنند تا برای زمستان سرد پیش رو آماده شوند. با این حال، برای مرغ‌های جوان غیرمعمول نیست که تا اولین زمستان به تخم‌گذاری ادامه دهند! سپس، آنها احتمالاً زمستان بعد از آن استراحت خواهند کرد. در برخی مواقع تخم مرغ های تولیدی در طول زمستان رنگ پریده و کوچک تر هستند و دلیل این موضوع نوسانات هورمونی مرغ در هوای سرد فصل هست.


5 نشانه که مرغ به زودی شروع به تخم گذاری می کند


1) تاج و ریش قرمز رنگ بزرگ

همانطور که یک مرغ جوان بالغ می شود، تاج آنها به طور فزاینده ای بزرگ می شود. اگر این خیلی زود اتفاق بیفتد (زیر 8 هفتگی) می تواند نشانه این باشد که یک خروس جوان است! از سوی دیگر، مرغ های جوان تاج خود را کندتر توسعه می دهند. همانطور که هورمون‌های او تغییر می‌کند و آماده تخم‌گذاری می‌شود، رنگ ریش و تاجش از صورتی روشن به قرمز روشن‌تر تغییر می‌کند. آنها همچنین متورم و بزرگتر می شوند.


2) شروع به کنجکاوی در لانه می کند

در هفته های منتهی به اولین تخم مرغ، معمولاً یک مرغ جوان نسبت به قبل علاقه بیشتری به لانه نشان می دهد. او حتی ممکن است شروع به آزمایش آن کند و در آن بنشیند، حتی اگر هنوز کاملاً آماده خوابیدن نباشد. یکی از راه‌های عالی برای تشویق مرغ‌های جوان به تخم‌گذاری قرار دادن لانه‌ تخم گذاری و تخم مرغ های مصنوعی در آن است. مرغ ها تمایل دارند تخم گذاری را در یک لانه، جایی که تخم های دیگر قرار دارند، انجام دهند.


3) سر و صدای بلندتر

مرغ ها هنگام تخم کردن آواز خاصی می خوانند اگر با این پرنده بصورت تجربی برخورد کرده باشید این آواز را بخوبی می شناسید. بنابراین، قبل از اینکه مرغ های جوان شما شروع به تخم گذاری کنند، ممکن است به طور فزاینده ای شروع به سر و صدا کنند.


4) افزایش اشتها

همانطور که یک مرغ جوان برای شروع تخمگذاری آماده می شود، بدن او دچار تغییرات متعددی می شود - داخل و خارج. فرآیند تشکیل و تخم گذاری انرژی زیادی می گیرد! بنابراین، ممکن است متوجه شوید که مرغ های در حال بلوغ شما بیش از حد معمول شروع به خوردن می کنند. مرغ های تخمگذار نیازهای تغذیه ای متفاوتی نسبت به نیمچه ها یا مرغ های جوان دارند. پرندگان جوان‌تر برای حمایت از رشد سریع، جیره ‌های «استارتر» و «رشد 1»را می‌خورند که حاوی سطوح بالاتر پروتئین است. جیره تخمگذار پروتئین کمتر و مقدار کمی کلسیم اضافی برای تشکیل پوسته تخم مرغ دارد. بنابراین، به تدریج جیره مرغ های خود را هنگامی که به سن 18 هفتگی رسیدند - یا وقتی اولین تخم رسید، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد، به جیره تخمگذار تبدیل کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم به محض اینکه یکی از مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری کرد، منبعی از کلسیم آزاد (مانند پوسته صدف یا پوسته تخم‌مرغ له‌شده) را در اختیار مرغ ها قرار دهید.


5) چمباتمه زدن

از بین همه نشانه هایی که نشان می دهد مرغ به زودی شروع به تخم گذاری می کند، رفتار چمباتمه زدن به نظر من گویاتر است! همانطور که از کنار مرغ جوان خود عبور می کنید یا دستی را برای نوازش او دراز می کنید، ممکن است بایستد، چمباتمه بزند و بال هایش را کمی به پهلوهایش باز کند. و نشان می دهد که آماده است و مایل است که توسط خروس سوار شود تا تخم های آینده خود را نطفه دار کند.اکنون، بدون شک همه مرغ ها چمباتمه نمی زنند، اما همه مرغ های گله ما این کار را انجام دادند - و در عرض یک یا دو هفته بعد شروع به تخم گذاری کردند!


لحظه ای که منتظرش بودید: اولین تخم ها از راه رسیدند!

هنگامی که مرغ ها شروع به تخم گذاری می کنند، اولین تخم آنها به طور قابل توجهی کوچکتر از تخم هایی است که به طور منظم به عنوان مرغ های کاملا بالغ می گذارند. قبل از اینکه متوجه شوید، سبدهایی پر از تخم مرغ های زیبا و بزرگ تازه - درست از مزرعه خود خواهید داشت.

نظرات

 1. با سلام. خیلی مفید بود ممنون.

  پاسخحذف
 2. اگر اینقدر با مرغ های خود ور می روید که به حرکت دست شما واکنش جنسی (تسلیم جنسی مرغ) نشان می دهد شما یک مرغدار ناشی هستید

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. این همه مطلب بود شما همون یک تیکه رو دیدی؟

   حذف
 3. سلام خیلی مطالبتان مفید بود

  پاسخحذف
 4. باسلام دستتون درد نکنه خیلی به من کمک کردین

  پاسخحذف
 5. ممنون از توضیحاتتون

  پاسخحذف
 6. ممنون بابت اطلاعات مفید

  پاسخحذف
 7. خیلی عالی بود مطالب شما تشکر از راهنمایی که کرديد

  پاسخحذف
 8. من مرغم سر و صدا میداد خروسم هم کوچیک بود مرغ صدای خروس همسایه رو میشنید این ور ا ن ور می دوید بعد ۱ مدت دیدم شبا با خروس جای خوابشون و عوض کردن بعد چند روز متوجه شدم خروس باغ ها جفت گیری میکنه این تجربه اول خروس بود ولی مرغم قبلا با یه خروس دیگه بود مرغ ها میتونن خروس و هوایی کنن

  پاسخحذف

ارسال یک نظر

پر بازدیدترین ها

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

جلوگیری از گرما زدگی مرغ بومی در تابستان

 جلوگیری از گرما زدگی در طیور 1 استفاده از آب خنک با استفاده از یخ در تانکر 2 تعویض پیاپی آب طیور در روزهای گرم سال 3 عدم تغذیه و دادن دان در ساعات گرم روز 4 افزودن آبلیموی طبیعی به آب پرنده ها 5 استفاده از ویتامین C در آب طیور 6 تهویه مناسب هوای سالن و اضافه کردن فن و استفاده از فن ها در وسط سالن پرورش 7 با گرم شدن هوا، تمایل طیور برای مصرف خوراک کمتر و متعاقباً رشد آنها نیز آهسته تر می شود. لذا افزودن چربی به جیرۀ خوراکی طیور توصیه میشود. بدین ترتیب گرمای ناشی از هضم خوراک و سوخت و ساز بدن به مراتب کمتر از گرمای ناشی از مصرف نشاسته و پروتئین می شود. 8هندوانه: در طول روزهای داغ تابستان می توانید هفته ای یکبار هندوانه در اختیار پرندگان قرار دهید. بخش بزرگی از هندوانه از آب تشکیل شده و به همین دلیل می تواند به مدت طولانی بدن طیور را هیدراته و مرطوب نگه دارید. 9 سفید کردن سقف سالن ها به وسیله اهک یا ورق های سفید و سفید کردن دیواره های خروجی سالن و محوطه,این کار باعث کاهش 3تا 4درجه ای دما می شود. 10 استفاده از کارتن پلاست زیر سقف یکی دیگر از زاههای کاهش دما و کاهش استرس گرمایی است. 11

بعد از اولین ترک چقدر طول می کشد تا جوجه از تخم بیرون بیاید؟

 به عنوان یک قاعده کلی، 5 تا 7 ساعت طول می کشد تا جوجه به طور کامل پس از ظاهر شدن اولین ترک روی تخم مرغ از تخم بیرون بیاید. در برخی موارد، ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد، و این نگران کننده است که تخم ها به مدت 40 تا 60 ساعت پس از ترک خوردن از تخم خارج نشوند، زیرا سلامت جوجه به شدت آسیب می بیند.

چه زمانی باید به جوجه برای خروج از تخم کمک کرد؟

 وقتی همه چیز همانطور که قرار است کار کند، زمانی که جوجه اولین سوراخ پوسته تخم مرغ را ایجاد کرد، در کمتر از 24 ساعت به خودی خود خارج می شود . به جز در مواردی که نشانه های قابل مشاهده ای از آسیب دیدگی جوجه مانند خون وجود داشته باشد، سعی نکنید قبل از 24 ساعت به بیرون آمدن جوجه ها از تخم کمک کنید.

درمان آبله مرغان طیور

 درمان ابله مرغان: درمان اختصاصی برای آبله پرندگان وجود ندارد؛ ولی ایجاد شرایط مناسب محیطی از نظر دما، تهویه و جدا کردن طیور مبتلا می تواند از انتشار این بیماری تا حدودی جلوگیری کند. در شکل جلدی باید محل جراحات با گلیسیرین یده ضد عفونی شود و برای جلوگیری از آلودگی های ثانویه آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. تجویز ویتامین ها، به خصوص ویتامین A، به ترمیم بافت های جراحت دیده کمک می کند. در گله هایی که این بیماری تازه شیوع پیدا کرده باشد، جداسازی مبتلایان و واکسیناسیون پرندگان غیرآلوده به همراه اقدامات مناسب بهداشتی می تواند سیر پیشرفت بیماری را متوقف سازد.  استفاده از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف عمومی در کنترل عفونت های ثانویه نقش دارد. به دلیل وجود ضایعات در دهان استفاده از اوماج دان با مولتی ویتامین مفید است. اسپری حشره کش برای کنترل جوندگان و حشرات و کاهش احتمال انتقال بیماری به پرندگان سالم توصیه می شود.

چند بار به جوجه ها غذا دهیم؟

 جوجه های کمتر از یک هفته باید 6-10 بار در روز (هر 2-3 ساعت) تغذیه شوند . در هفته اول زندگی، برخی از پرندگان از تغذیه در طول شب سود می برند. جوجه هایی که هنوز چشمان خود را باز نکرده اند ممکن است 5-6 بار در روز (هر 3-4 ساعت) تغذیه کنند.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.