رد شدن به محتوای اصلی

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید.


مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟

به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود.


نژاد مرغ و تخم گذاری

علاوه بر سن، نژاد مرغ های شما نیز بر روی شروع تخمگذاری تأثیر می گذارد. برخی از نژادهای مرغ زودتر از سایرین شروع به تخم گذاری می کنند و هر نژاد محدوده سنی متوسط ​​خود را برای رشد دارد. برای مثال اکثر نژاد های مرغ بومی ایران مثل مرغ گلپایگانی و مرغ مرندی در حدود سن 5.5 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند. 


زمان و سال تخم گذاری

اکثر مرغ‌های جوان از اولین سال تولد شروع به تخم‌گذاری می‌کنند. با این حال، اگر مرغ‌ها در اواخر سال (تابستان یا پاییز) جوجه باشند و در روزهای سردتر و تاریک‌تر پاییز یا زمستان به بلوغ برسند، ممکن است تا بهار آینده منتظر بمانند تا تخم‌گذاری را آغاز کنند! کاهش ساعات نور روز در فصل زمستان معمولاً به مرغ‌های بالغ این سیگنال را می‌دهد که از تخم‌گذاری طبیعی را متوقف کنند و انرژی و مواد مغذی خود را حفظ کنند تا برای زمستان سرد پیش رو آماده شوند. با این حال، برای مرغ‌های جوان غیرمعمول نیست که تا اولین زمستان به تخم‌گذاری ادامه دهند! سپس، آنها احتمالاً زمستان بعد از آن استراحت خواهند کرد. در برخی مواقع تخم مرغ های تولیدی در طول زمستان رنگ پریده و کوچک تر هستند و دلیل این موضوع نوسانات هورمونی مرغ در هوای سرد فصل هست.


5 نشانه که مرغ به زودی شروع به تخم گذاری می کند


1) تاج و ریش قرمز رنگ بزرگ

همانطور که یک مرغ جوان بالغ می شود، تاج آنها به طور فزاینده ای بزرگ می شود. اگر این خیلی زود اتفاق بیفتد (زیر 8 هفتگی) می تواند نشانه این باشد که یک خروس جوان است! از سوی دیگر، مرغ های جوان تاج خود را کندتر توسعه می دهند. همانطور که هورمون‌های او تغییر می‌کند و آماده تخم‌گذاری می‌شود، رنگ ریش و تاجش از صورتی روشن به قرمز روشن‌تر تغییر می‌کند. آنها همچنین متورم و بزرگتر می شوند.


2) شروع به کنجکاوی در لانه می کند

در هفته های منتهی به اولین تخم مرغ، معمولاً یک مرغ جوان نسبت به قبل علاقه بیشتری به لانه نشان می دهد. او حتی ممکن است شروع به آزمایش آن کند و در آن بنشیند، حتی اگر هنوز کاملاً آماده خوابیدن نباشد. یکی از راه‌های عالی برای تشویق مرغ‌های جوان به تخم‌گذاری قرار دادن لانه‌ تخم گذاری و تخم مرغ های مصنوعی در آن است. مرغ ها تمایل دارند تخم گذاری را در یک لانه، جایی که تخم های دیگر قرار دارند، انجام دهند.


3) سر و صدای بلندتر

مرغ ها هنگام تخم کردن آواز خاصی می خوانند اگر با این پرنده بصورت تجربی برخورد کرده باشید این آواز را بخوبی می شناسید. بنابراین، قبل از اینکه مرغ های جوان شما شروع به تخم گذاری کنند، ممکن است به طور فزاینده ای شروع به سر و صدا کنند.


4) افزایش اشتها

همانطور که یک مرغ جوان برای شروع تخمگذاری آماده می شود، بدن او دچار تغییرات متعددی می شود - داخل و خارج. فرآیند تشکیل و تخم گذاری انرژی زیادی می گیرد! بنابراین، ممکن است متوجه شوید که مرغ های در حال بلوغ شما بیش از حد معمول شروع به خوردن می کنند. مرغ های تخمگذار نیازهای تغذیه ای متفاوتی نسبت به نیمچه ها یا مرغ های جوان دارند. پرندگان جوان‌تر برای حمایت از رشد سریع، جیره ‌های «استارتر» و «رشد 1»را می‌خورند که حاوی سطوح بالاتر پروتئین است. جیره تخمگذار پروتئین کمتر و مقدار کمی کلسیم اضافی برای تشکیل پوسته تخم مرغ دارد. بنابراین، به تدریج جیره مرغ های خود را هنگامی که به سن 18 هفتگی رسیدند - یا وقتی اولین تخم رسید، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد، به جیره تخمگذار تبدیل کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم به محض اینکه یکی از مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری کرد، منبعی از کلسیم آزاد (مانند پوسته صدف یا پوسته تخم‌مرغ له‌شده) را در اختیار مرغ ها قرار دهید.


5) چمباتمه زدن

از بین همه نشانه هایی که نشان می دهد مرغ به زودی شروع به تخم گذاری می کند، رفتار چمباتمه زدن به نظر من گویاتر است! همانطور که از کنار مرغ جوان خود عبور می کنید یا دستی را برای نوازش او دراز می کنید، ممکن است بایستد، چمباتمه بزند و بال هایش را کمی به پهلوهایش باز کند. و نشان می دهد که آماده است و مایل است که توسط خروس سوار شود تا تخم های آینده خود را نطفه دار کند.اکنون، بدون شک همه مرغ ها چمباتمه نمی زنند، اما همه مرغ های گله ما این کار را انجام دادند - و در عرض یک یا دو هفته بعد شروع به تخم گذاری کردند!


لحظه ای که منتظرش بودید: اولین تخم ها از راه رسیدند!

هنگامی که مرغ ها شروع به تخم گذاری می کنند، اولین تخم آنها به طور قابل توجهی کوچکتر از تخم هایی است که به طور منظم به عنوان مرغ های کاملا بالغ می گذارند. قبل از اینکه متوجه شوید، سبدهایی پر از تخم مرغ های زیبا و بزرگ تازه - درست از مزرعه خود خواهید داشت.

نظرات

 1. با سلام. خیلی مفید بود ممنون.

  پاسخحذف
 2. اگر اینقدر با مرغ های خود ور می روید که به حرکت دست شما واکنش جنسی (تسلیم جنسی مرغ) نشان می دهد شما یک مرغدار ناشی هستید

  پاسخحذف
 3. سلام خیلی مطالبتان مفید بود

  پاسخحذف
 4. باسلام دستتون درد نکنه خیلی به من کمک کردین

  پاسخحذف

ارسال یک نظر

پر بازدیدترین ها

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

جوجه ها چند وقت یکبار می خوابند؟

 به طور متوسط، انتظار داشته باشید که جوجه های شما هر بار بین 30 دقیقه تا 90 دقیقه (1 و نیم ساعت) بخوابند و پس از آن دوره های فعالی که تقریباً به همان مدت طول می کشد بیدار هستند و سپس بخوابند . در این مورد، باید حداقل 48 ساعت قبل از رسیدن اولین دسته از جوجه های خود، محیط را از نظر دمایی آماده کنید.

آیا پیاز برای مرغ مفید است؟

 فواید پیاز بر روی مرغ پیاز دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است و بنابراین در صورت مصرف متعادل برای مرغ مفید است . آنها برای کاهش التهاب، کاهش سطح قند خون مرغ و برای سلامت روده و استخوان این پرندگان مفید هستند.

راه های افزایش تولید تخم مرغ بومی در زمستان

 در شرایط ایده آل، تولید یک تخم مرغ حدود 25 ساعت طول می کشد. برای کسانی که تازه کار مرغداری می کنند، می تواند شگفت انگیز باشد که یک گله کوچک چقدر تخم می تواند تهیه کند و به نظر می رسد که این نعمت هرگز پایان نخواهد یافت. سپس هوا سردتر می شود. و روزها کوتاه تر شش تخم مرغ در روز تبدیل به چهار عدد می شود. سپس سه. سپس دو. با فرا رسیدن زمستان چه اتفاقی برای تولید تخم می افتد؟ معلوم شد که مرغ ها برای بقا ساخته شده اند. هورمون‌های مورد نیاز برای تخم‌گذاری به ساعات روشنایی روز متصل می‌شوند و با کوتاه‌تر شدن روزها، تخم‌های کمتری گذاشته می‌شود. تخم‌گذاری انرژی زیادی می‌طلبد و این تنظیم‌کننده داخلی نه تنها به مرغ‌ها اجازه می‌دهد در دوره‌هایی که غذای کمتری در دسترس است زنده بمانند، بلکه احتمال زنده ماندن مرغ‌های زمستانی در شرایط سخت را کاهش می‌دهد. برای مرغ هایی که در حیاط خانه شما زندگی خوبی دارند، غذا و آب فراوان است، آنها توسط قفس خودشان از عوامل محافظت می شوند، و برای اکثر ما، نبود خروس باعث می شود که پرریزی در زمستان مشکلی نداشته باشد. پس برای بازگرداندن مرغ ها به شغل تخمگذاری چه باید کرد؟ اگر

چه زمانی باید به جوجه برای خروج از تخم کمک کرد؟

 وقتی همه چیز همانطور که قرار است کار کند، زمانی که جوجه اولین سوراخ پوسته تخم مرغ را ایجاد کرد، در کمتر از 24 ساعت به خودی خود خارج می شود . به جز در مواردی که نشانه های قابل مشاهده ای از آسیب دیدگی جوجه مانند خون وجود داشته باشد، سعی نکنید قبل از 24 ساعت به بیرون آمدن جوجه ها از تخم کمک کنید.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.