رد شدن به محتوای اصلی

تشخیص تخم مرغ تازه از کهنه

 فروش تخم مرغ محلی نطفه دار در انواع نژاد گلپایگانی ، گردن لخت ، گلین و چیل چیل با ما تماس بگیرید. در یک دنیای عالی، مرغ های شما هر روز صبح در لانه خود تخم می گذارند، آنها را جمع می کنید، به خانه می آورید و آنها را برای خوردن آماده می کنید.


البته، زندگی واقعی کاملاً اینطور کار نمی کند.


وقتی تخم‌ مرغهای اضافی دارید و شروع به انباشته شدن می‌کنند، مگر اینکه سن آنها را علامت بزنید یا به‌طور دیگری پیگیری کنید، به راحتی می‌توانید ردیابی قدیمی‌ترین تخم‌ مرغها را از دست بدهید. زیرا مطمئناً نمی توان فقط با نگاه کردن به آن تخم مرغ را تشخیص داد که چند وقته است.


حتی گاهی اوقات تخم مرغی را می بینم که در گوشه ای از لانه قرار گرفته یا در زیر مواد لانه پنهان شده است که قبلاً آن را گم کرده بودیم.


اگر مرغ هایتان را در محیط آزاد بگذارید، ممکن است به لانه‌ای از تخم‌ها برخورد کنید که یک مرغ یواشکی پنهان کرده است و هیچ اطلاعی از زمان تخمگذاری آن‌ها نیست و معمولاً تا زمانی که ترک نخورند، خوردن آنها بسیار خوب است. به هر حال، به احتمال زیاد لانه ای از چندین تخم مرغ فقط یک یا دو هفته عمر دارد.
(البته اگر خروس دارید، می تواند نطفه دار باشد و اگر مرغی به طور مداوم روی آنها نشسته باشد، می تواند در حال رشد باشد... )

به هر حال، منظور من این است که دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است شما متوجه شوید که برخی از تخم‌مرغ‌ها در یخچال چند وقته هستند.


اما یک راه آسان برای تشخیص سن یک تخم مرغ وجود دارد. و من به شما نشان خواهم داد!


تست شناور کردن تخم مرغ برای تازگی در آب


تخم‌مرغ‌ها خیلی بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید عمر می کنند. به طور کلی، یک تخم‌مرغ در یخچال یا در دمای اتاق، بدون شسته شدن، حداقل به مدت دو هفته سالم باقی می‌ماند.


تخم مرغ شسته نشده در یخچال ، عمر طولانی تری دارد - بیش از سه ماه. حتی تخم‌مرغ‌های شسته حدود دو ماه در یخچال شما ماندگاری دارند. بنابراین تخم مرغ هایی را که احساس می کنید برای همیشه در یخچال مانده اند، به طور خودکار بیرون نریزید.


اما، توجه داشته باشید که هر چه تخم مرغ مسن تر باشد، شانس باکتری ها بیشتر است تا از طریق منافذ پوسته تخم مرغ نفوذ کرده و تکثیر شوند.


بنابراین در صورت شک، فقط تست شناور سازی تخم مرغ را برای تازگی انجام دهید. ساده است. 


فقط یک لیوان شفاف را با آب گرم پر کنید (آب سرد می تواند باعث شود هر گونه باکتری روی پوسته به داخل تخم مرغ کشیده شود) و به آرامی تخم مرغ را داخل آن بیندازید. 


تست تازگی

تخم مرغهای تازه گذاشته شده به صورت صاف در کف لیوان قرار می گیرند.

بعد از 1-2 هفته، یک انتهای تخم مرغ از کف لیوان شروع به بالا رفتن می کند.

بعد از 2 ماه یا بیشتر، تخم مرغ به احتمال زیاد مستقیماً ایستاده و فقط انتهای نوک تیز کف لیوان را لمس می کند.

تخم مرغ‌های بزرگ‌تر از 3 ماه احتمالاً شناور می‌شوند و باید راهی سطل آشغال شوند.همانطور که تخم مرغ کهنه می شود و هوا از طریق منافذ پوسته تخم مرغ نفوذ می کند، کیسه هوای داخل تخم مرغ بزرگ می شود زیرا داخل تخم مرغ شروع به خشک شدن می کند. این باعث می شود که یک انتهای تخم مرغ بالا بیاید.


زمانی که دو تا سه هفته از عمر آن می گذرد، یک تخم مرغ از کف لیوان شروع به بلند شدن می کند. تخم مرغ همچنین با بالا رفتن سن مواد مغذی ارزشمند خود را از دست می دهد و سفیده آن شروع به نازک شدن می کند و زمانی که تخم مرغ را می پزید بیشتر در تابه پخش می شود.


تخم مرغ کهنه

زمانی که تخم‌مرغ به یک یا دو ماهگی می‌رسد، به‌طور قابل‌توجهی در لیوان قرار می‌گیرد، اما خوردن آن کاملاً خوب است، و تا سه ماهگی تخم‌مرغ به احتمال زیاد صاف می‌ایستد، با انتهای نوک تیز تخم‌مرغ هنوز. لمس کردن کف لیوان


تا زمانی که یک انتهای تخم‌مرغ هنوز کف لیوان را لمس می‌کند، تخم مرغ هنوز به احتمال زیاد خوردن آن خوب است. فقط کهنه است در حالی که طعم آن به اندازه یک تخم مرغ نه چندان کهنه خواهد بود، اما اگر آن را به سختی بجوشانید، پوست آن بسیار راحتتر جدا خواهد شد. پوست تخم مرغ تازه به سختی جدا می شود.


شناور! 

تخم مرغهای شناور بسیار کهنه هستند. به احتمال زیاد ماه ها هوای زیادی وارد تخم‌مرغ شده است، تخم‌مرغ در واقع در لیوان شناور می‌شود و در آب می‌چرخد. این نشانه نا سالم بودن تخم مرغ نیست، اما می تواند نشانه ای باشد. حداقل تخم مرغ کهنه است. 


با افزایش سن تخم مرغ، "شکوفه" روی سطح پوسته به تدریج تحلیل می رود و دیگر در جلوگیری از ورود هوا و باکتری به تخم مرغ موثر نیست. بنابراین هر چه تخم مرغ کهنه تر باشد، احتمال ورود باکتری به داخل آن بیشتر می شود.


برخی از افراد این موضوع را رد می کنند و می گویند که خوردن تخم مرغ شناور هنوز مشکلی ندارد، اما حداقل زمانی که تخم مرغ شروع به شناور شدن می کند بسیار کهنه شده و هوای زیادی (و احتمالاً باکتری های بد) از پوسته آن عبور کرده است که تخم مرغ اکنون شناور است. 


یکی از نکات منفی تست شناور سازی این است که وقتی تخم مرغ را زیر آب فرو بردید، آب "شکوفه" را که پوشش طبیعی است که تخم مرغ را تازه نگه می دارد، از بین می برد. 


بنابراین، اگر قبلاً اینطور نبود، آن تخم مرغ باید در یخچال نگهداری شود و با شکوفه ها دست نخورده باقی نمی ماند.چگونه بدون شناور کردن تخم مرغ بفهمیم تازه است؟ 

اگر می خواهید شکوفه را دست نخورده نگه دارید، تخم مرغ را تکان دهید . اگر صدای شل شدن داخل آن را شنیدید، احتمالاً خراب شده است و نباید خورده شود. حداقل این که کهنه است.


و البته اگر یک تخم مرغ را بشکنید و بوی بدی بدهد... واقعاً بد باشد... یا رنگش تغییر کند و کدر باشد، پس بدیهی است که خوردن آن خوب نیست و باید به سطل آشغال انداخته شود.
با این حال، به یاد داشته باشید که غوطه ور کردن تخم‌مرغ‌ها باعث از بین رفتن شکوفه‌های طبیعی تخم‌مرغ می‌شود که آنها را تازه نگه می‌دارد، بنابراین پس از انجام تست شناور روی تخم‌مرغ باید فوراً از آن استفاده کنید یا آن را در یخچال قرار دهید.


چگونه بفهمیم تخم مرغ خراب شده است؟

فقط به این دلیل که یک تخم مرغ کهنه است به این معنی نیست که هنوز برای تخم مرغ مشکلی ندارد و برعکس، تخم مرغ تازه می تواند به باکتری آلوده شود. تست شناور سازی فقط نشان می دهد که تخم مرغ چند وقته است.


علائم تخم مرغ فاسد عبارتند از:

سفیده تخم مرغ صورتی، سبز یا رنگین کمانی می تواند باکتری باشد

لکه های سیاه یا سبز در داخل تخم می تواند قارچ باشد

بوی بد 

اگر مطمئن نیستید که یک تخم مرغ هنوز برای خوردن خوب است، آن را به سطل زباله بیاندازید.نظرات

پر بازدیدترین ها

درمان آبله مرغان طیور

 درمان ابله مرغان: درمان اختصاصی برای آبله پرندگان وجود ندارد؛ ولی ایجاد شرایط مناسب محیطی از نظر دما، تهویه و جدا کردن طیور مبتلا می تواند از انتشار این بیماری تا حدودی جلوگیری کند. در شکل جلدی باید محل جراحات با گلیسیرین یده ضد عفونی شود و برای جلوگیری از آلودگی های ثانویه آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. تجویز ویتامین ها، به خصوص ویتامین A، به ترمیم بافت های جراحت دیده کمک می کند. در گله هایی که این بیماری تازه شیوع پیدا کرده باشد، جداسازی مبتلایان و واکسیناسیون پرندگان غیرآلوده به همراه اقدامات مناسب بهداشتی می تواند سیر پیشرفت بیماری را متوقف سازد.  استفاده از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف عمومی در کنترل عفونت های ثانویه نقش دارد. به دلیل وجود ضایعات در دهان استفاده از اوماج دان با مولتی ویتامین مفید است. اسپری حشره کش برای کنترل جوندگان و حشرات و کاهش احتمال انتقال بیماری به پرندگان سالم توصیه می شود.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.

بهترین بستر برای پرورش مرغ بومی در سالن

 تراشه چوب یکی از بهترین بستر ها می باشد ولی قیمت آن گران است و گاها باعث کپک می شود پوشال برنج قیمت مناسب تر ولی در طیور بومی که مدفوع و رطوبت کمتر است  گرد و خاک زیادی دارد کاه هم بستر خوبی بجا نمیزاره بخاطر اندازه درشت و مدفوع جذب نمیشه و خیسی آن در صورت تراکم بالاست  ولی دسترسی به آن در روستاها راحت تر است رول کاغذی برای سالن های بزرگ تر که تراشه چوب گران تمام می شود گزینه خوبی است البته در زمستان کف را بخوبی گرم نگه نمیدارد ولی در تابستان و بهار گزینه خوبی است رول گرد و خاک کمی تولید میکنه و این در مرغ بومی که بستر خشکی دارد گزینه خوبی می باشد. در صورت استفاده از تراشه چوب به ازای هر متر مربع ۳ تا ۵ کیلوگرم و در صورت استفاده از کاه ۲٫۵ تا ۴ کیلوگرم برای هر مترمربع کافی خواهد بود. قطر بستر رابرای مرغ گوشتی در تابستان در حدود ۳ تا ۵ سانتی متر و در زمستان ۵ تا ۸ سانتی متر در نظر بگیرید. ولی برای مرغ بومی در تابستان 3سانتی متر و در زمستان 5 سانتی متر در نظر بگیرید زیرا مرغ بومی مدفوع و رطوبت کمی دارد و بستر اضافی گرد و خاک زیادی ایجاد میکند  و اگر زیاد در سالنتان دچار مشکلات تنفسی

پرورش مرغ بومی تخمگذار pdf

 شروع هر کسب و کاری هیجان انگیز هست مخصوصا زمانی که به آن کار علاقه داشته باشید و عشق هم در کار دخیل باشد ، پرورش مرغ بومی تخمگذار با توجه به سوالات مکرر دوستان موضوع این مقاله سایت مرغ بومی است در ادامه پیش شرط ها و نکات لازم در این مورد را خدمتتان توضیح می دهیم. توجه بفرمایید تا زمانی که از موفقیتتان اطمینان حاصل نکرده اید اقدام نکنید همیشه خوب فکر کنید ، برنامه ریزی کنید و خودتان را برای شرایط سخت آماده کنید سپس اقدام نمایید کسب و کار پرورش مرغ بومی تخمگذار بر خلاف تصور عموم کار آسانی نیست و ریزه کاری های فراوانی دارد. این مقاله برای کسانی نوشته شده است که قصد فعالیت تجاری در تعداد بالای 100 قطعه مرغ را دارند و هدف پرورش مدرن هست نه سنتی ، اگر برای سرگرمی و به هدفی به جز سود مرغ و خروس بومی نگهداری می کنید نیازی به امکان سنجی و محاسبات پیچیده نخواهید داشت.  ✅ مهم ترین و اساسی ترین موضوع این شغل بازار سنجی هست ، انتقال و فروش تعداد کم مرغ دشوار است و بحث تلفات و توجیه اقتصادی مطرح می شود ، بنابراین اولین هدفتان را جستجو در بازارهای محلی و منطقه خودتان قرار دهید. در ایران ممکن است د

راه های افزایش تولید تخم مرغ بومی در زمستان

 در شرایط ایده آل، تولید یک تخم مرغ حدود 25 ساعت طول می کشد. برای کسانی که تازه کار مرغداری می کنند، می تواند شگفت انگیز باشد که یک گله کوچک چقدر تخم می تواند تهیه کند و به نظر می رسد که این نعمت هرگز پایان نخواهد یافت. سپس هوا سردتر می شود. و روزها کوتاه تر شش تخم مرغ در روز تبدیل به چهار عدد می شود. سپس سه. سپس دو. با فرا رسیدن زمستان چه اتفاقی برای تولید تخم می افتد؟ معلوم شد که مرغ ها برای بقا ساخته شده اند. هورمون‌های مورد نیاز برای تخم‌گذاری به ساعات روشنایی روز متصل می‌شوند و با کوتاه‌تر شدن روزها، تخم‌های کمتری گذاشته می‌شود. تخم‌گذاری انرژی زیادی می‌طلبد و این تنظیم‌کننده داخلی نه تنها به مرغ‌ها اجازه می‌دهد در دوره‌هایی که غذای کمتری در دسترس است زنده بمانند، بلکه احتمال زنده ماندن مرغ‌های زمستانی در شرایط سخت را کاهش می‌دهد. برای مرغ هایی که در حیاط خانه شما زندگی خوبی دارند، غذا و آب فراوان است، آنها توسط قفس خودشان از عوامل محافظت می شوند، و برای اکثر ما، نبود خروس باعث می شود که پرریزی در زمستان مشکلی نداشته باشد. پس برای بازگرداندن مرغ ها به شغل تخمگذاری چه باید کرد؟ اگر

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید. مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟ به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود. نژاد مرغ و تخم گذاری علاوه بر سن، نژاد مر

حمام خاک در طیور

 حمام خاک: حمام خاک بر خلاف آنچه که به نظر می رسد، یک روش طبیعی دفاع طیور در برابر کرم های ریز است. این آفات معمولاً در شکاف های موجود در بِیس پرهای طیور زندگی می کنند. زمانی که این پرندگان حمام خاک می گیرند، این شکاف ها پر از کثیفی می شوند، در نتیجه کرم ها از بین میروند.

نگهداری مرغ در بالکن

 نگهداری از حیوانات خانگی در خانه چیز جدیدی یا غیر معمول نیست. به طور کلی، سگ ها، گربه ها، ماهی ها و انواع مختلف پرندگان  به عنوان حیوانات خانگی ترجیح داده شده اند. اما امروزه بسیاری از مردم می خواهند سعی کنند از مرغ ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. با مرغ ها در خانه، تخم مرغ نیز به عنوان پاداش خواهید داشت. بسیار جالب است که ببینید مردم در پشت بام ها، بالکن ها یا حتی پاسیو خانه ها یا آپارتمان های خود از مرغ نگهداری می کنند. اگر حیاط خلوت کوچک یا باغی وجود داشته باشد، هیچ چیز بهتر از این نیست.  اما در شهرها، داشتن یک بالکن بزرگ در آپارتمان چیز کمیاب است. اگر در یک آپارتمان 3 خوابه زندگی می کنید، ممکن است فضای کافی در بالکن خود داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است به منطقه ای به ابعاد 2 در 2  نگاه کنید که در آن عملاً هیچ کاری جز ایستادن و لذت بردن از قهوه خود نمی توانید انجام دهید! نگهداری مرغ ها در چنین بالکنی به هیچ وجه امکان پذیر نیست، زیرا هر حیوان خانگی به فضایی برای حرکت در اطراف نیاز دارد. مرغ ها دوست دارند در گله باشند مرغ ها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. آنها دوست دارند د

اهمیت نور در پرورش مرغ بومی

 ابتدا باید هدف از تولید پرورش مرغ بومی مشخص شود که براین اساس به دو دسته تقسیم میشود 1_نور برای پرورش برای گوشت واری 2_نور برای تخمگذاری نور برای پرورش گوشتی مرغ بومی: برای این منظور نور به عواملی نظیر اینکه تعداد گله نوع دان وزن هدف و ... دارد. در حالت کلی میتوان اینگونه برنامه ریزی کرد روز اول     بدون خاموشی روز دوم    1ساعت خاموشی روز سوم    2ساعت روز چهارم   3ساعت روز پنجم     4ساعت روز ششم     5 ساعت روز هفتم تا اخر 6 ساعت الی 8ساعت زمان خاموشی هم نیمه شب باشد تا صبح حتی در تابستان در نیمه شب خاموشی در روز در تابستان باعث آب نخوردن گله و تشنگی مفرط میشود(برخی تولید کننده ها برای اینکه با خاموش کردن لامپ از گرما بکاهند خاموشی در روز میزنند ک کار کاملا اشتباهی است) سعی شود از لامپ ال ای دی استفاده شود  در صورتی که میخواهید سریع تر به وزن برسید و وزن برای شما مهم و گله تان را کیلویی میفروشید و وزن هدفتان 1کیلو گرم است میتوانید از سن30روزگی دوباره خاموشی را تا 4ساعت برسانید  تا گله دان بیشتری دریافت کند. اگر وزن هدفت شما 2کیلو به بالاست در سن 45خاموشی  را به 4ساعت برسانید و تا اخ

آیا تخم مرغ محلی تازه باید شسته شود؟

 جواب کوتاه، نه است". تخم ها با یک پوشش طبیعی روی پوسته به نام "شکوفه" یا "کوتیکول" گذاشته می شوند. این پوشش اولین خط دفاعی در حفظ هوا و باکتری ها از تخم مرغ است. پوسته‌های تخم‌مرغ متخلخل هستند، بنابراین وقتی آنها را می‌شویید، مانع طبیعی را از بین می‌برید.