رد شدن به محتوای اصلی

بهترین نژاد مرغ تخمگذار بهترین نژاد مرغ تخمگذار

به جای اینکه نژاد های مختلف مرغ را لیست کنم و ویژگی هایشان را بشمارم ، خدمتتان عرض می کنم بهترین نژاد وجود ندارد ! در ادامه دلایل این موضوع را شرح می دهیم.

بهترین در نظر هر شخصی متفاوت با شخص دیگری است ولی اگر فقط هدف را تعداد تخم مرغ تولیدی قرار دهیم نژاد های محلی و بومی ایران در این لیست جای نمی گیرند ولی این کافی نیست ! چرا ؟

چون وقتی بهترین نژاد مرغ تخمگذار دنیا را بخرید ولی شرایط محیطی اوکی نباشد نمی شود آن راندمان واقعی و مطلوب را دریافت کرد .

بعضی مرغ ها مناسب مناطق آب و هوایی سرد هستند مثل نژاد مرندی ، در جای گرمی مثل خوزستان با درجه حرارت 50 نمی توان از این نژاد انتظار بازدهی خوبی داشت اگر فرضا بتوانید فارم و لانه را با هزینه بالا خنک کنید بازم تخم مرغ تولیدی توجیه مالی نخواهد داشت و گران تمام می شود.

بعضی نژاد های ایرانی بصورت ذاتی توانایی تولید تخم هر روز را ندارند و یکروز در میان تخم میگذارند ، نژاد های خارجی مثل لوهمن که هر روز تخم می گذارند هم اگر جهت تولید تخم نطفه دار استفاده شوند در نسل سومی با مشکل (برادر خواهری ) مرغ و خروس ها مواجه می شوید و دیگر راندمان تولید روزی یک تخم نخواهد بود.

حال چه کنیم ؟ راه حل مرغ محلی اصلاح نژاد شده میکس گلپایگانی و لوهمن ، این نژاد در صورتی که بخواهید هر روز تخم مرغ داشته باشید و کرچ و ... هم در کار نباشد عالی است !

نژاد میکس گلپایگانی و لوهمن سازگار با اقلیم آب و هوایی ایران با راندمان بالا نسبت به نژاد بومی ایران در حال حاضر بهترین انتخاب موجود از میان گزینه ها است.

این نژاد علاوه بر تولید هر روز تخم مرغ ، ضریب تبدیل غذایی خوبی هم دارد و مرغ ها نسبتا درشت و سنگین وزن هستند ، بعضی نژاد ها استعداد رشد خوبی ندارند و به اصلاح ریز هستند و پس از بلوغ هم گوشتی به تن آنها نیست که بتوان در پایان تولید روی وزن آنها جهت فروش حساب کرد. به علاوه جثه کوچک خودش منجربه تخم مرغ ریز تری می شود و مشکل بازار پسند نبودن تخم مرغ ها ایجاد خواهد شد.

در مرغ های خارجی مثل همین لوهمن که اشاره شد ضریب تبدیل خوبی داریم و مرغ نسبتا درشت است به علاوه تخم مرغ های درشتی هم تولید می شود تنها مشکل اساسی رنگ تخم مرغ های این نژاد است که قهوه ای تیره می باشد و بازار ایران که به تخم مرغ کرمی رنگ علاقه دارد روی خوش به آن نشان نمی دهد.

در نژاد اصلاح شده گلپایگانی (لوهمن ) مشکل کم تخم کردن نژاد ایرانی حل شده است به علاوه مرغ ها دارای جثه مناسبی هستند و رنگ تخم مرغ تولیدی کرم می باشد. همچنین مشکلات کرچی مرغ ایرانی و وقفه تولید و ... نیز مرتفع شده است.

سایت مرغ بومی امکان ارسال تخم نطفه دار یا جوجه و پولت نژاد اصلاح شده گلپایگانی (لوهمن) را دارد کافیست با ما تماس بگیرید.مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

در خصوص شروع تخمگذاری مرغ همه چیز بستگی به نژاد دارد به علاوه نوع جیره ای که مرغ ها با آن پرورش داده شده اند هم موثر است ، در کل معمولا مرغ ها از شروع 5.5 تا 6 ماهگی شروع به تخمگذاری می کنند. و اولین تخم مرغ های گله را در این دوره می بینید ولی رسیدن به حداکثر راندمان تولیدی معمولا یکی دو ماهی طول می کشد.

مدت موثری که می توان روی آن جهت تولید بهینه و بصرفه اقتصادی حساب کرد پس از شروع تخمگذاری حداکثر یکسال است ، یعنی مرغ ها تا یکسال در اوج تولید هستند و با توجه به هزینه ای که جهت غذای آنها می شود بازدهی مناسبی در تخمگذاری دارند پس از طی شدن این بازه کم کم از تعداد تخم مرغ کاسته می شود و به اصطلاح مرغ از چرخه تولید خارج می شود.

این دیدگاه تجاری است و با دید صنعتی به فرض گله های بالای 1000 مرغ در نظر گرفته می شود در تعداد کم مرغ و خروس تا 5 سال می توان روی آنها حساب کرد اگر سختگیر نباشید.طول عمر مرغ و خروس

مرغ و خروس ها معمولا تا شش ماه جوجه هستند و پس از آن بالغ می شوند ، این حیوانات حدکثر 5 تا 6 سال عمر می کنند ولی با توجه به اینکه به هدف گوشت یا تخم مرغ پرورش داده می شوند بعید است تا این سن نگهداری شوند ، نژاد های گوشتی حداکثر 50 روز و نژاد های تخمگذار حداکثر یکسال و نیم نگهداری می شوند . پس از این مدتی که اشاره شد نگهداری آنها توجیه اقتصادی ندارد .تفاوت مرغ تخمگذار و گوشتی

اولین تفاوت بین نژاد تخمگذار و گوشتی در هدف پرورش آنها است ، کسی از نژاد گوشتی که 45 روزه به حداکثر وزن خود می رسد انتظار تخمگذاری ندارد ، این نژاد اصلا امکان تخمگذاری را بصورتی که نژاد های تخمگذار دارند نخواهد داشت ، مهم ترین تفاوت در آناتومی بدن های آنها است نژاد تخمگذار شکل ظاهری و درونی متفاوتی دارد و بدن آن با شرایط تخمگذاری هماهنگ است ، و استعداد خوبی در ضریب تبدیل غذا به گوشت ندارد ، اگر نژاد تخمگذار بیش از حد چاق شود توان تخمگذاری خود را از دست می دهد.
کدام نژاد مرغ بیشتر کرچ میشود

وقتی بحث کرچ شدن و تولید جوجه زیر مرغی مطرح می شود ، نژاد های محلی ایران برنده هستند ، از نژاد های خارجی انتظار کرچی نداشته باشید چون اکثر آنها اصلاح نژاد شده و تغییرات ژنتیکی داده اند تا بیشتر وزن اضافه کنند یا تخم بگذارند. با توجه به اقلیم آب و هوایی منطقه تان دنبال نژاد مرغ مناسب بگردید. توجه کنید مرغ های معمولا در بهار کرچ می شوند شما اگر در زمستان هم بتوانید شرایط آب و هوایی بهار (رطوبت و دما ) را فراهم کنید امکان اینکه مرغ تان کرچ شود بعید نیست.
نظرات

پر بازدیدترین ها

درمان آبله مرغان طیور

 درمان ابله مرغان: درمان اختصاصی برای آبله پرندگان وجود ندارد؛ ولی ایجاد شرایط مناسب محیطی از نظر دما، تهویه و جدا کردن طیور مبتلا می تواند از انتشار این بیماری تا حدودی جلوگیری کند. در شکل جلدی باید محل جراحات با گلیسیرین یده ضد عفونی شود و برای جلوگیری از آلودگی های ثانویه آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. تجویز ویتامین ها، به خصوص ویتامین A، به ترمیم بافت های جراحت دیده کمک می کند. در گله هایی که این بیماری تازه شیوع پیدا کرده باشد، جداسازی مبتلایان و واکسیناسیون پرندگان غیرآلوده به همراه اقدامات مناسب بهداشتی می تواند سیر پیشرفت بیماری را متوقف سازد.  استفاده از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف عمومی در کنترل عفونت های ثانویه نقش دارد. به دلیل وجود ضایعات در دهان استفاده از اوماج دان با مولتی ویتامین مفید است. اسپری حشره کش برای کنترل جوندگان و حشرات و کاهش احتمال انتقال بیماری به پرندگان سالم توصیه می شود.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.

بهترین بستر برای پرورش مرغ بومی در سالن

 تراشه چوب یکی از بهترین بستر ها می باشد ولی قیمت آن گران است و گاها باعث کپک می شود پوشال برنج قیمت مناسب تر ولی در طیور بومی که مدفوع و رطوبت کمتر است  گرد و خاک زیادی دارد کاه هم بستر خوبی بجا نمیزاره بخاطر اندازه درشت و مدفوع جذب نمیشه و خیسی آن در صورت تراکم بالاست  ولی دسترسی به آن در روستاها راحت تر است رول کاغذی برای سالن های بزرگ تر که تراشه چوب گران تمام می شود گزینه خوبی است البته در زمستان کف را بخوبی گرم نگه نمیدارد ولی در تابستان و بهار گزینه خوبی است رول گرد و خاک کمی تولید میکنه و این در مرغ بومی که بستر خشکی دارد گزینه خوبی می باشد. در صورت استفاده از تراشه چوب به ازای هر متر مربع ۳ تا ۵ کیلوگرم و در صورت استفاده از کاه ۲٫۵ تا ۴ کیلوگرم برای هر مترمربع کافی خواهد بود. قطر بستر رابرای مرغ گوشتی در تابستان در حدود ۳ تا ۵ سانتی متر و در زمستان ۵ تا ۸ سانتی متر در نظر بگیرید. ولی برای مرغ بومی در تابستان 3سانتی متر و در زمستان 5 سانتی متر در نظر بگیرید زیرا مرغ بومی مدفوع و رطوبت کمی دارد و بستر اضافی گرد و خاک زیادی ایجاد میکند  و اگر زیاد در سالنتان دچار مشکلات تنفسی

پرورش مرغ بومی تخمگذار pdf

 شروع هر کسب و کاری هیجان انگیز هست مخصوصا زمانی که به آن کار علاقه داشته باشید و عشق هم در کار دخیل باشد ، پرورش مرغ بومی تخمگذار با توجه به سوالات مکرر دوستان موضوع این مقاله سایت مرغ بومی است در ادامه پیش شرط ها و نکات لازم در این مورد را خدمتتان توضیح می دهیم. توجه بفرمایید تا زمانی که از موفقیتتان اطمینان حاصل نکرده اید اقدام نکنید همیشه خوب فکر کنید ، برنامه ریزی کنید و خودتان را برای شرایط سخت آماده کنید سپس اقدام نمایید کسب و کار پرورش مرغ بومی تخمگذار بر خلاف تصور عموم کار آسانی نیست و ریزه کاری های فراوانی دارد. این مقاله برای کسانی نوشته شده است که قصد فعالیت تجاری در تعداد بالای 100 قطعه مرغ را دارند و هدف پرورش مدرن هست نه سنتی ، اگر برای سرگرمی و به هدفی به جز سود مرغ و خروس بومی نگهداری می کنید نیازی به امکان سنجی و محاسبات پیچیده نخواهید داشت.  ✅ مهم ترین و اساسی ترین موضوع این شغل بازار سنجی هست ، انتقال و فروش تعداد کم مرغ دشوار است و بحث تلفات و توجیه اقتصادی مطرح می شود ، بنابراین اولین هدفتان را جستجو در بازارهای محلی و منطقه خودتان قرار دهید. در ایران ممکن است د

حمام خاک در طیور

 حمام خاک: حمام خاک بر خلاف آنچه که به نظر می رسد، یک روش طبیعی دفاع طیور در برابر کرم های ریز است. این آفات معمولاً در شکاف های موجود در بِیس پرهای طیور زندگی می کنند. زمانی که این پرندگان حمام خاک می گیرند، این شکاف ها پر از کثیفی می شوند، در نتیجه کرم ها از بین میروند.

راه های افزایش تولید تخم مرغ بومی در زمستان

 در شرایط ایده آل، تولید یک تخم مرغ حدود 25 ساعت طول می کشد. برای کسانی که تازه کار مرغداری می کنند، می تواند شگفت انگیز باشد که یک گله کوچک چقدر تخم می تواند تهیه کند و به نظر می رسد که این نعمت هرگز پایان نخواهد یافت. سپس هوا سردتر می شود. و روزها کوتاه تر شش تخم مرغ در روز تبدیل به چهار عدد می شود. سپس سه. سپس دو. با فرا رسیدن زمستان چه اتفاقی برای تولید تخم می افتد؟ معلوم شد که مرغ ها برای بقا ساخته شده اند. هورمون‌های مورد نیاز برای تخم‌گذاری به ساعات روشنایی روز متصل می‌شوند و با کوتاه‌تر شدن روزها، تخم‌های کمتری گذاشته می‌شود. تخم‌گذاری انرژی زیادی می‌طلبد و این تنظیم‌کننده داخلی نه تنها به مرغ‌ها اجازه می‌دهد در دوره‌هایی که غذای کمتری در دسترس است زنده بمانند، بلکه احتمال زنده ماندن مرغ‌های زمستانی در شرایط سخت را کاهش می‌دهد. برای مرغ هایی که در حیاط خانه شما زندگی خوبی دارند، غذا و آب فراوان است، آنها توسط قفس خودشان از عوامل محافظت می شوند، و برای اکثر ما، نبود خروس باعث می شود که پرریزی در زمستان مشکلی نداشته باشد. پس برای بازگرداندن مرغ ها به شغل تخمگذاری چه باید کرد؟ اگر

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید. مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟ به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود. نژاد مرغ و تخم گذاری علاوه بر سن، نژاد مر

نگهداری مرغ در بالکن

 نگهداری از حیوانات خانگی در خانه چیز جدیدی یا غیر معمول نیست. به طور کلی، سگ ها، گربه ها، ماهی ها و انواع مختلف پرندگان  به عنوان حیوانات خانگی ترجیح داده شده اند. اما امروزه بسیاری از مردم می خواهند سعی کنند از مرغ ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. با مرغ ها در خانه، تخم مرغ نیز به عنوان پاداش خواهید داشت. بسیار جالب است که ببینید مردم در پشت بام ها، بالکن ها یا حتی پاسیو خانه ها یا آپارتمان های خود از مرغ نگهداری می کنند. اگر حیاط خلوت کوچک یا باغی وجود داشته باشد، هیچ چیز بهتر از این نیست.  اما در شهرها، داشتن یک بالکن بزرگ در آپارتمان چیز کمیاب است. اگر در یک آپارتمان 3 خوابه زندگی می کنید، ممکن است فضای کافی در بالکن خود داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است به منطقه ای به ابعاد 2 در 2  نگاه کنید که در آن عملاً هیچ کاری جز ایستادن و لذت بردن از قهوه خود نمی توانید انجام دهید! نگهداری مرغ ها در چنین بالکنی به هیچ وجه امکان پذیر نیست، زیرا هر حیوان خانگی به فضایی برای حرکت در اطراف نیاز دارد. مرغ ها دوست دارند در گله باشند مرغ ها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. آنها دوست دارند د

اهمیت نور در پرورش مرغ بومی

 ابتدا باید هدف از تولید پرورش مرغ بومی مشخص شود که براین اساس به دو دسته تقسیم میشود 1_نور برای پرورش برای گوشت واری 2_نور برای تخمگذاری نور برای پرورش گوشتی مرغ بومی: برای این منظور نور به عواملی نظیر اینکه تعداد گله نوع دان وزن هدف و ... دارد. در حالت کلی میتوان اینگونه برنامه ریزی کرد روز اول     بدون خاموشی روز دوم    1ساعت خاموشی روز سوم    2ساعت روز چهارم   3ساعت روز پنجم     4ساعت روز ششم     5 ساعت روز هفتم تا اخر 6 ساعت الی 8ساعت زمان خاموشی هم نیمه شب باشد تا صبح حتی در تابستان در نیمه شب خاموشی در روز در تابستان باعث آب نخوردن گله و تشنگی مفرط میشود(برخی تولید کننده ها برای اینکه با خاموش کردن لامپ از گرما بکاهند خاموشی در روز میزنند ک کار کاملا اشتباهی است) سعی شود از لامپ ال ای دی استفاده شود  در صورتی که میخواهید سریع تر به وزن برسید و وزن برای شما مهم و گله تان را کیلویی میفروشید و وزن هدفتان 1کیلو گرم است میتوانید از سن30روزگی دوباره خاموشی را تا 4ساعت برسانید  تا گله دان بیشتری دریافت کند. اگر وزن هدفت شما 2کیلو به بالاست در سن 45خاموشی  را به 4ساعت برسانید و تا اخ

ارزش پرورش مرغ محلی

 ۱- حفظ ذخایر پر ارزش ژنتیکی مرغ‌های بومی،‌ بهبود تغذیه روستاییان، ایجاد اشتغال و بهبود در آمد آنان. ۲- گوشت خوش خوراک و سالم تر  ۳- مرغ بومی در برابر شرایط نامساعد زیستی و بیماری‌ها مقاومت بیشتری دارد. ۴- نگهداری مرغ بومی، با کم ترین هزینه و تنها با مصرف باقیمانده سفره و ضایعات کشاورزی میسر است. ۵- تولیدات طیور بومی به عنوان محصول ارگانیک (که بدون استفاده از دارو پرورش یافته اند) در میان مصرف کنندگان مقبولیت بیشتری دارد.مزیت پرورش مرغ بومی در بستر، نسبت به نگهداری در قفس بیشتر است. ۶- گوشت مرغ و تخم مرغ دارای ارزش غذایی زیادی بوده وتأمین کننده پروتیین حیوانی روستاییان می باشد. ۷- تهیه محل و جایگاه  برای  پرورش مرغ، برای روستاییان بسیار آسان تر از فراهم کردن محل و جایگاه برای پرورش دیگر حیوانات اهلی می باشد. ۸- در شرایط زندگی عشایری که اغلب یخچال وجود ندارد، نگهداری تخم مرغ بسیار ساده تر از سایر منابع پروتئینی است. (تخم مرغ های بی نطفه، در درجه حرارت معتدل، کیفیت خود را به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز حفظ می کنند). ۹- گوشت مرغ به خاطر سهل الهضم بودن، می تواند غذایی مناسب برای افراد کهنسال یا بی