رد شدن به محتوای اصلی

ویژگی های یک بستر مناسب جوجه

 بستر از جنس مناسب متناسب با شرایط فصل و منطقه انتخاب شود


عمق مناسب در حدود 3 تا 5 سانتی متر


عاری از هرگونه آلودگی و عوامل بیماری زا


رطوبت مناسب 21 تا 23 درصد ( حداکثر 25 درصد )


دمای مناسب حدود 1 تا 2 درجه پایین تر از دمای هوای سالن


عدم ایجاد گرد و خاک با فعالیت جوجه ها در سالن


قبل از گازدهی در سالن قرار گرفته باشد


مدیریت بستر :

جوجه هایی که بر روی سیستم بستر نگهداری می شوند در تماس دایم با بستری هستند که بر روی آن زندگی می کنند بنابراین رعایت مسایل مدیریتی و کنترل کیفی در شرایط پرورش بر روی بستر حائز اهمیت می باشد. انواع بستر متداول که در مرغداری ها مورد استفاده قرار می گیرند شامل رول بستر ، پوشال کاج ، پوشال زبره چوب ، تراشه های چوب و کاج ، پوسته برنج ، پوسته ذرت خرد شده ، دور ریز کاغذهای مصرفی و ... می باشند. انتخاب این مواد باید بر اساس شرایط خاص فارمی صورت گیرد.


- تراشه های چوب باید بطور یکنواختی با ضخامت 5 تا 10 سانتیمتر در کف سالن پخش شوند. بستر ناهموار می تواند دسترسی جوجه ها به آب و دان را محدود کرده و منجر به گله ای غیر یکنواخت گردد. اگر دمای کف سالن در حد مطلوب یعنی 28 تا 30 درجه سانتیگراد باشد می توان ضخامت بستر را به 5 سانتی متر کاهش داد.


- مهم است که در تمامی عمر گله بستر شل و خشک نگه داشته شود . برای خشک نگه داشتن بستر از گرم کردن هوا استفاده می شود. با گرم شدن ، هوا منبسط شده و توانایی آن در نگهداشتن رطوبت افزایش پیدا می کند.


بستر را از جهت آلودگی با آفت کش ها کنترل کنید ، آفت کش ها به کبد و کلیه صدمه زده و در عضلات و چربی تجمع می یابند.

- به منظور پیشگیری از بروز بیماری اسپرژیلوز، از مصرف بستر پوسیده و کپک زده خودداری نمائید.قارچ ها در هوا اسپور آزاد می کنند که باعث بیماری و تلفت در جوجه ها می شود. آلودگی بستر با اسپرژیلوس از موارد مشکل آفرین است که به افزایش تلفات منجر می شود.


با ضد عفونی کردن بستر قبل از جوجه ریزی از ورود عوامل بیماریزا از قبیل قارچ آسپرژیلوس و سالمونلا به محیط پرورش جلوگیری نمایید.


اسهال با مدفوع آبکی از جمله مواردی است که سبب افزایش رطوبت بستر می شود

- مدفوع طبیعی طیور دارای رنگ حنایی و یا قهوه ای و به فرم حلقه است که بیانگر اندازه و قطر روده می باشد. مقادیر متغیری از اسید اوریک یا اورات به رنگ سفید و ادرار (آب) نیز وجود دارد. طیور 12 تا 16 بار در شبانه روز مدفوع می کنند.

-تقریبا یکی از هر 7 بار مدفوع پرندگان منشا روده کور داشته و به رنگ قهوه ای ، شل و با بوی بد می باشد.

-زمانی که قسمت قهواه ای رنگ مدفوع فاقد فرم باشد مدفوع اسهالی نامیده می شوند. اگر قسمت قهوای دارای فرم بوده ولی ادرار زیادی داشته باشد مدفوع آبکی نامیده می شود.افزایش رطوبت بستر سبب افزایش آمونیاک در بستر و بدنبال آن افزایش میزان آمونیاک هوا و مشکلات تنفسی می شود. برای جلوگیری از مرطوب و کپکی شدن بستر لازم است که تهویه مناسبی ایجاد شده و میزان رطوبت سالن کنترل شود. کاهش کیفیت بستر سبب افزایش بروز تورم پوست بالشتک پا می شود. مهمترین عوامل کاهنده کیفیت بستر عبارتند از :

- استفاده کردن از موادی با کیفیت پایین یا ارتفاع کم بستر

- طرح آبخوری ها و تنظیم نبودن آن ها

- جیره حاوی نمک یا پروتئین خام بالا

- تراکم بالای گله

- چربی های دارای کیفیت پایین در جیره

- کیفیت پایین آب

- تورم روده به علت بیماری ها

- ضعف در مدیریت محیط (دما ، رطوبت و ... )  

نظرات

ارسال یک نظر

پر بازدیدترین ها

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید. مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟ به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود. نژاد مرغ و تخم گذاری علاوه بر سن، نژاد مر

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

جوجه ها چند وقت یکبار می خوابند؟

 به طور متوسط، انتظار داشته باشید که جوجه های شما هر بار بین 30 دقیقه تا 90 دقیقه (1 و نیم ساعت) بخوابند و پس از آن دوره های فعالی که تقریباً به همان مدت طول می کشد بیدار هستند و سپس بخوابند . در این مورد، باید حداقل 48 ساعت قبل از رسیدن اولین دسته از جوجه های خود، محیط را از نظر دمایی آماده کنید.

آیا پیاز برای مرغ مفید است؟

 فواید پیاز بر روی مرغ پیاز دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است و بنابراین در صورت مصرف متعادل برای مرغ مفید است . آنها برای کاهش التهاب، کاهش سطح قند خون مرغ و برای سلامت روده و استخوان این پرندگان مفید هستند.

راه های افزایش تولید تخم مرغ بومی در زمستان

 در شرایط ایده آل، تولید یک تخم مرغ حدود 25 ساعت طول می کشد. برای کسانی که تازه کار مرغداری می کنند، می تواند شگفت انگیز باشد که یک گله کوچک چقدر تخم می تواند تهیه کند و به نظر می رسد که این نعمت هرگز پایان نخواهد یافت. سپس هوا سردتر می شود. و روزها کوتاه تر شش تخم مرغ در روز تبدیل به چهار عدد می شود. سپس سه. سپس دو. با فرا رسیدن زمستان چه اتفاقی برای تولید تخم می افتد؟ معلوم شد که مرغ ها برای بقا ساخته شده اند. هورمون‌های مورد نیاز برای تخم‌گذاری به ساعات روشنایی روز متصل می‌شوند و با کوتاه‌تر شدن روزها، تخم‌های کمتری گذاشته می‌شود. تخم‌گذاری انرژی زیادی می‌طلبد و این تنظیم‌کننده داخلی نه تنها به مرغ‌ها اجازه می‌دهد در دوره‌هایی که غذای کمتری در دسترس است زنده بمانند، بلکه احتمال زنده ماندن مرغ‌های زمستانی در شرایط سخت را کاهش می‌دهد. برای مرغ هایی که در حیاط خانه شما زندگی خوبی دارند، غذا و آب فراوان است، آنها توسط قفس خودشان از عوامل محافظت می شوند، و برای اکثر ما، نبود خروس باعث می شود که پرریزی در زمستان مشکلی نداشته باشد. پس برای بازگرداندن مرغ ها به شغل تخمگذاری چه باید کرد؟ اگر

چه زمانی باید به جوجه برای خروج از تخم کمک کرد؟

 وقتی همه چیز همانطور که قرار است کار کند، زمانی که جوجه اولین سوراخ پوسته تخم مرغ را ایجاد کرد، در کمتر از 24 ساعت به خودی خود خارج می شود . به جز در مواردی که نشانه های قابل مشاهده ای از آسیب دیدگی جوجه مانند خون وجود داشته باشد، سعی نکنید قبل از 24 ساعت به بیرون آمدن جوجه ها از تخم کمک کنید.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.