رد شدن به محتوای اصلی

اهمیت روشنایی در شروع تخم گذاری و کنترل اندازه تخم مرغ بومی

 بازارهای تخم مرغ متنوع هستند و یکی از اولویت های تولیدکنندگان تخم مرغ در سرتاسر جهان نحوه بهینه سازی اندازه تخم مرغ به منظور به دست آوردن حداکثر تعداد تخم مرغ از درجه های مورد نظر برای مطابقت با نیازهای بازار و به حداکثر رساندن سود است.


جنبه های اصلی موثر بر وزن تخم مرغ عبارتند از:

- ژنتیک: هر نژاد مشخصات وزن تخم مرغ خود را دارد، برخی تخم های بزرگتر تولید می کنند و برخی دیگر تخم های کوچکتر. بنابراین انتخاب سویه با پتانسیل تولید تخم مرغ در محدوده مورد نیاز بازار یک تصمیم کلیدی است. سایر عوامل غیر ژنتیکی می توانند تأثیر بیشتری بر اندازه تخم مرغ داشته باشند (تغییرات تا 3 گرم و بیشتر).

- مدیریت در پرورش: مرغداران با تجربه خود می دانند که دوره پرورش برای عملکرد تولید آتی کلیدی است. برنامه روشنایی مورد استفاده در پرورش، لحظه تحریک نور و وزن بدن به شدت بر وزن تخم‌مرغ تأثیر می‌گذارد: این بدان معنی است که تصمیمات درست از نظر مدیریت باید در شروع پرورش بر اساس میانگین وزن تخم مرغ گرفته شود.

- تغذیه: ترکیب رژیم غذایی همچنین به طور قابل توجهی بر وزن تخم مرغ، اساساً چربی کل، اسید لینولئیک و اسیدهای آمینه ضروری، به ویژه متیونین، تأثیر می گذارد. دوره بهینه برای تأثیرگذاری بر وزن تخم مرغ از طریق تغذیه تا حدود 30 هفتگی خواهد بود.

- مدیریت در تخمگذاری: استفاده از خوراک با ذرات در اندازه مناسب و استفاده از تکنیک های تغذیه به گونه ای که ظرف های غذا برای مدت کوتاهی (1 ساعت تا 1.5 ساعت) در اواسط روز خالی باشند، به ارتقای دریافت روزانه یکنواخت کلیه مواد مغذی کمک می کند. و به نتایج کنترل وزن بدن و اندازه تخم مرغ منتهی می شود.

- برنامه های روشنایی مورد استفاده در پرورش: اصول کلی به خوبی شناخته شده است که مرغ ها به نور و تغییرات طول روز حساس هستند. هنگامی که مرغ ها فقط در شرایط نور طبیعی پرورش می یابند، بسته به عرض جغرافیایی و فصل در سنین مختلف به بلوغ جنسی می رسند.


اهداف کلی یک رژیم روشنایی در طول دوره پرورش عبارتند از:

زمان بلوغ جنسی را کنترل کنید - این تأثیر عمده ای بر وزن و تعداد تخم مرغ دارد.

مصرف و رشد اولیه خوراک را تحریک کنید - و به نصب تکنیک های تغذیه مناسب کمک کنید.


هنگام طراحی یک برنامه نوری، چند جنبه مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

- نیمچه ها بیشتر به تغییر طول روز واکنش نشان می دهند.

- نیمچه ها تا حدود 6 هفتگی به افزایش طول روز پاسخ نمی دهند.

- با نزدیک شدن به بلوغ جنسی طبیعی، نیمچه ها نسبت به کاهش طول روز واکنش بیشتری نشان می دهند.

- قانون مهم این است که نیمچه ها هرگز نباید تا لحظه تحریک نور برنامه ریزی شده افزایش طول روز را تجربه کنند و هرگز در طول دوره تخم گذاری کاهش طول روز را تجربه نکنند. بر اساس این قانون، تمام برنامه های نوردهی از سه فاز مختلف تشکیل شده اند:

- مرحله اول: کاهش طول روز

- فاز دوم: طول روز ثابت

- مرحله سوم: تحریک نور


نور طولانی مدت در هفته های اول سن برای تشویق مصرف خوراک و رشد اولیه ضروری است. بسته به سرعت کاهش طول روز در مرحله اول، بلوغ جنسی و در نتیجه تعداد و اندازه تخم مرغ بومی تحت تأثیر قرار می گیرد. برنامه‌های نوردهی آهسته بلوغ جنسی را به تأخیر می‌اندازد و علاوه بر آن، فرصت بیشتری برای غذا خوردن به پرندگان می‌دهد، بنابراین رسیدن به وزن بدن در قسمت بالایی محدوده استاندارد آسان‌تر است. هر دو عامل، بلوغ جنسی دیرتر و وزن بیشتر بدن، منجر به افزایش اندازه تخم مرغ محلی می شود. برعکس، برنامه‌های نوردهی سریع به سمت پایین، بلوغ جنسی زودتر را تقویت می‌کنند، که به اندازه تخم‌ مرغ های کوچک‌تر مرتبط است. کل توده تخم مرغ به طور قابل توجهی تحت تأثیر تغییرات منطقی در بلوغ جنسی قرار نمی گیرد: گله های اولیه چند تخم دیگر اما با اندازه کوچکتر می گذارند.

فاز طول روز ثابت، معمولاً در محدوده بین 8 ساعت تا 12 ساعت، همچنین می تواند با شرایط مزرعه تنظیم شود. در آب و هوای گرم، یا زمانی که رسیدن به وزن مورد نظر دشوار است، همیشه ترجیح داده می شود که یک "وقفه" طولانی تر نگه داشته شود تا به مرغ ها کمک شود تا غذا بخورند و رشد کنند. این همچنین به زمان مدیریت تکنیک بدون تغذیه یک بار در روز برای توسعه ظرفیت مصرف خوراک اجازه می دهد.


تحریک نور همچنین شروع تخمگذاری و وزن متوسط ​​تخم مرغ را بسته به موارد زیر تعیین می کند:

- سن در تحریک نوری

- وزن بدن

- اندازه و سرعت افزایش در طول روز


تحریک نور باید بر اساس وزن بدن و یکنواختی انجام شود. نیمچه ‌های سنگین‌تر تخم‌ مرغ های بزرگ‌تری می‌گذارند، در حالی که نیمچه ‌های سبک‌تر تخم مرغ‌های کوچک‌تری می‌گذارند، اگر نیمچه‌هایی که وزن خیلی سبکی دارند تحریک شوند، خطر مرگ و میر بیشتر به دلیل افتادگی و نوک زدن، ماندگاری ضعیف‌تر در تخم‌گذاری و مشکلات کیفیت پوسته تخم‌مرغ افزایش می‌یابد. یکنواختی گله از اهمیت بالایی برخوردار است: حداقل یکنواختی 80% برای تحریک ایمن نور مورد نیاز است.

افزایش طول روز نباید خیلی کند باشد. علاوه بر اثر محرک بر تغییرات هورمونی لازم برای بلوغ جنسی، با افزایش طول روز، فرصت تغذیه با تأثیر مثبت در وزن بدن و در نتیجه افزایش سریع‌تر وزن اولیه تخم‌مرغ نیز افزایش می‌یابد. از افزایش ناگهانی طول روز (گام بیش از 2 ساعت) باید اجتناب شود زیرا تحریک نور بیش از حد یک عامل استرس است که با عصبی بودن، مرگ و میر بیشتر و افزایش بروز نقص پوسته تخم مرغ در شروع تخمگذاری مرتبط است. زمانی که نیمچه ها در سالن های تاریک پرورش داده می شوند و بعداً به سالن های تولیدی روباز منتقل می شوند، این وضعیت می تواند به ویژه چالش برانگیز باشد: در این شرایط، برنامه روشنایی در پرورش باید طول روز طبیعی را در سن انتقال در نظر بگیرد.

در حالت ایده آل، سالن های پرورش باید تاریک باشند و نور مصنوعی اعمال شود، بنابراین می توان از مناسب ترین برنامه روشنایی برای هر هدف تولیدی (تخم مرغ بزرگتر یا کوچکتر) استفاده کرد. در سالن های پرورش روباز، خنثی کردن تأثیر تغییرات فصلی طول روز، بسته به عرض جغرافیایی، واقعاً آسان نیست. برنامه های روشنایی را می توان با افزودن نور مصنوعی زمانی که پرندگان در طول روز رشد می کنند تنظیم کرد تا یک وقفه ثابت ایجاد شود. این وقفه با توجه به حداکثر نور طبیعی که نیمچه ها در طول دوره پرورش تجربه می کنند تنظیم می شود و از شروع خیلی زود تخم گذاری جلوگیری می کند. کنترل بلوغ جنسی در این شرایط دشوار است.

با اجرای برنامه روشنایی صحیح، تولیدکنندگان تخم مرغ قادر خواهند بود مشخصات اندازه تخم مرغ را مطابق با نیاز بازار کنترل و مدیریت کنند.

نظرات

پر بازدیدترین ها

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید. مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟ به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود. نژاد مرغ و تخم گذاری علاوه بر سن، نژاد مر

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

بعد از اولین ترک چقدر طول می کشد تا جوجه از تخم بیرون بیاید؟

 به عنوان یک قاعده کلی، 5 تا 7 ساعت طول می کشد تا جوجه به طور کامل پس از ظاهر شدن اولین ترک روی تخم مرغ از تخم بیرون بیاید. در برخی موارد، ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد، و این نگران کننده است که تخم ها به مدت 40 تا 60 ساعت پس از ترک خوردن از تخم خارج نشوند، زیرا سلامت جوجه به شدت آسیب می بیند.

چه زمانی باید به جوجه برای خروج از تخم کمک کرد؟

 وقتی همه چیز همانطور که قرار است کار کند، زمانی که جوجه اولین سوراخ پوسته تخم مرغ را ایجاد کرد، در کمتر از 24 ساعت به خودی خود خارج می شود . به جز در مواردی که نشانه های قابل مشاهده ای از آسیب دیدگی جوجه مانند خون وجود داشته باشد، سعی نکنید قبل از 24 ساعت به بیرون آمدن جوجه ها از تخم کمک کنید.

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.

چند بار به جوجه ها غذا دهیم؟

 جوجه های کمتر از یک هفته باید 6-10 بار در روز (هر 2-3 ساعت) تغذیه شوند . در هفته اول زندگی، برخی از پرندگان از تغذیه در طول شب سود می برند. جوجه هایی که هنوز چشمان خود را باز نکرده اند ممکن است 5-6 بار در روز (هر 3-4 ساعت) تغذیه کنند.

جوجه ها چند وقت یکبار می خوابند؟

 به طور متوسط، انتظار داشته باشید که جوجه های شما هر بار بین 30 دقیقه تا 90 دقیقه (1 و نیم ساعت) بخوابند و پس از آن دوره های فعالی که تقریباً به همان مدت طول می کشد بیدار هستند و سپس بخوابند . در این مورد، باید حداقل 48 ساعت قبل از رسیدن اولین دسته از جوجه های خود، محیط را از نظر دمایی آماده کنید.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.