رد شدن به محتوای اصلی

اهمیت سالن در پرورش مرغ بومی

 در صورتی که تصمیم بر پرورش مرغ بومی دارید بهتر است از تعداد کم شروع شود و سالن پرورش یک دغدغه در کنار تهیه دان و جوجه می باشد.

اگر شما در روستا زندگی میکنید احتمالا یک سالن کوچک در حیاط خودتان دارید که میتوانید استفاده کنید یا اگر هم سوله یا سالن کوچک ندارید براحتی میتوانید بسازید و هزینه اجاره ندهید و طی یکسال یا دوسال ساخت سالن با اجاره برابری خواهد کرد.

اگر در شهر سکونت دارید تهیه سالنی که در تعداد پایین باشد سخت تر است و اگر هم سالنی که معمولا بدون ابخوری دانخوری است پیدا شود به دلیل اینکه باید دائما در کنار گله باشید باید به جایی برای سکونت هم فکر کنید که هزینه ها بسیار زیاد می شود و برای کسی که میخواهد کار را شروع کند زیاد بصرفه نیست

مشکلی که چند سال پیش در شروع کار برای خودم پیش امد.

پس تا اینجایی کار شرایط برای دوستانی که در روستا زندگی میکنند راحت تر میباشد.

و یک جوان روستایی میتواند علاوه بر کارهای کشاورزی یا احیانا شرکت یا... از کمک خانواده نیز کمک بگیرد 

هزینه اجاره هم باید درنظر گرفته شود و سالن های که ابخوری دانخوری ندارند هم به هزینه اجاره اضافه می شود

مکان اجاره هم باید در نظر گرفته شود که برای تهیه دان و... به راحتی کار انجام گیرد.

اما کسی که در شهر زندگی میکند باید هوشمندانه تر عمل کند اگر شغل اصلی دارند در حد امکان سالن اجاره نکنند و اگر به یک شغل به آن مینگرنند باید تعداد بیشتری در نظر بگیرند و قبل از آن حتما به فروش آن فکر کنند و مشتری جذب نمایند. اگر فروش هوشمندانه باشد با یک سالن 150متری هم میتوانند درامد متوسطی داشته باشند به شرط فروش خوب.


اما سالنی که میخواهید اجاره کنید دارای امکانات نیست حدالمقدور اجاره نکنید و یک سالن بسازید در صورت داشتن زمین

به آب و برق سالن هم توجه کنید که بدون آب سالم و نداشتن برق پرورش سخت خواهد شد اگر گاز داشته باشد کار بسیار راحت تر خواهد شد و هزینه تولید پایین تر خواهد شد نسبت به گازوییل.

در سالن های بزرگ حتما خانه کارگری و موتور برق را مد نظر قرار بدهید.


حدالمقدور از اجاره مکان های پرت و بدون سکنه خودداری نمایید 

علاوه بر مشکلات خاص شما را از مشتریان دور خواهد کرد اگر در نزدیکی شما سکنه وجود داشته باشد کم کم مشتری شما خواهند شد و دوستان و اشنایانشان را هم برای خرید خواهند اورد.


سالن رطوبتی اجاره نکنید  مخصوصا برا عزیزان شمال کشور 

بخاطر حساس بودن پرنده به اسهال خونی


در صورت نبود هزینه ساخت سالن , اجاره گزینه خوبی است

نظرات

پر بازدیدترین ها

جلوگیری از گرما زدگی مرغ بومی در تابستان

 جلوگیری از گرما زدگی در طیور 1 استفاده از آب خنک با استفاده از یخ در تانکر 2 تعویض پیاپی آب طیور در روزهای گرم سال 3 عدم تغذیه و دادن دان در ساعات گرم روز 4 افزودن آبلیموی طبیعی به آب پرنده ها 5 استفاده از ویتامین C در آب طیور 6 تهویه مناسب هوای سالن و اضافه کردن فن و استفاده از فن ها در وسط سالن پرورش 7 با گرم شدن هوا، تمایل طیور برای مصرف خوراک کمتر و متعاقباً رشد آنها نیز آهسته تر می شود. لذا افزودن چربی به جیرۀ خوراکی طیور توصیه میشود. بدین ترتیب گرمای ناشی از هضم خوراک و سوخت و ساز بدن به مراتب کمتر از گرمای ناشی از مصرف نشاسته و پروتئین می شود. 8هندوانه: در طول روزهای داغ تابستان می توانید هفته ای یکبار هندوانه در اختیار پرندگان قرار دهید. بخش بزرگی از هندوانه از آب تشکیل شده و به همین دلیل می تواند به مدت طولانی بدن طیور را هیدراته و مرطوب نگه دارید. 9 سفید کردن سقف سالن ها به وسیله اهک یا ورق های سفید و سفید کردن دیواره های خروجی سالن و محوطه,این کار باعث کاهش 3تا 4درجه ای دما می شود. 10 استفاده از کارتن پلاست زیر سقف یکی دیگر از زاههای کاهش دما و کاهش استرس گرمایی است. 11

ویژگی های یک بستر مناسب جوجه

  بستر از جنس مناسب متناسب با شرایط فصل و منطقه انتخاب شود عمق مناسب در حدود 3 تا 5 سانتی متر عاری از هرگونه آلودگی و عوامل بیماری زا رطوبت مناسب 21 تا 23 درصد ( حداکثر 25 درصد ) دمای مناسب حدود 1 تا 2 درجه پایین تر از دمای هوای سالن عدم ایجاد گرد و خاک با فعالیت جوجه ها در سالن قبل از گازدهی در سالن قرار گرفته باشد مدیریت بستر : جوجه هایی که بر روی سیستم بستر نگهداری می شوند در تماس دایم با بستری هستند که بر روی آن زندگی می کنند بنابراین رعایت مسایل مدیریتی و کنترل کیفی در شرایط پرورش بر روی بستر حائز اهمیت می باشد. انواع بستر متداول که در مرغداری ها مورد استفاده قرار می گیرند شامل رول بستر ، پوشال کاج ، پوشال زبره چوب ، تراشه های چوب و کاج ، پوسته برنج ، پوسته ذرت خرد شده ، دور ریز کاغذهای مصرفی و ... می باشند. انتخاب این مواد باید بر اساس شرایط خاص فارمی صورت گیرد. - تراشه های چوب باید بطور یکنواختی با ضخامت 5 تا 10 سانتیمتر در کف سالن پخش شوند. بستر ناهموار می تواند دسترسی جوجه ها به آب و دان را محدود کرده و منجر به گله ای غیر یکنواخت گردد. اگر دمای کف سالن در حد مطلوب یعنی 28 تا

دلایل چسبیدن جوجه ها به پوسته تخم مرغ در جوجه کشی

 دلایل چسبیدن جوجه ها به پوسته تخم مرغ ؛ - کمبود رطوبت در زمان ذخیره سازی تخم مرغ ها و همچنین در دستگاه جوجه کشی  *رطوبت در دوره ذخیره سازی تخمها در اطراف تخم باید در حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد باشد . * از باز و بسته کردن زیاد درب دستگاه در دوره هچر بپرهیزید .تا از نوسان های رطوبتی جلوگیری شود . * از گردش شدید هوا و جریان باد زیاد در اطراف تخم در زمان ذخیره سازی و همچنین درون دستگاه جلوگیری کنید . - گردش کم هوا در دوره هچر و نبود تهویه مناسب در این دوره - جنین هایی که درگیر عفونت های باکتریایی شده باشند .که باید سطح بهداشتی تخم و دستگاه جوجه کشی را افزایش دهید.

نقش روی در تغذیه طیور

 عنصر روی نقش مهمی در تغذیه طیور بویژه  در مرغ های تخمگذار دارد. عنصر روی بخشی ار ساختار آنزیم ها (متالوآنزیم ها) می باشد.  به عنوان مثال این عنصر در ساختار آنزیم کربنیک آنهیدراز دیده می شود.  آنزیم کربنیک آنهیدراز  در تشکیل و ساختن پوسته تخم مرغ نقش دارد. بنابراین کمبود عنصر روی میتواند باعث کاهش فعالیت آنزیم کربنیک آنهیدراز شود که نتیجه آن کاهش کیفیت پوسته تخم مرغ و افزایش تعداد تخم مرغ های شکسته در سالن است. بنابراین به هنگام بروز مشکل پوسته باید بررسی مقدار عنصر روی در کنار سایر عوامل احتمالی مسبب این مشکل مورد توجه قرار گیرد.

۱۵ واقعیت جالب راجع به مرغ وخروس

  ١- آن ها حافظه بسيار خوبي دارند و مي توانند ١٠٠٠ چهره متفاوت در انسان ها و ساير حيوانات را تشخيص دهند. ٢- آن ها داراي ديد رنگي كامل هستند. ٣- در خواب رويا مي بينند. ٤- آن ها درد و پريشاني را احساس مي كنند. ٥- عاشق بازي كردن هستند. ٦- مرغ هاي مادر با جوجه هاي خود وقتي هنوز در تخم هستند صحبت مي كنند. ٧- آن ها بيش از ٣٠ صداي مختلف دارند. هر  صداي معني ويژه اي و زبان مخصوص خود را دارند. ٨- اضافاتي كه توسط يك مرغ در طول زندگي اش توليد مي شود مي تواند برق يك لامپ ١٠٠ وات را به مدت ٥ ساعت را تأمين كند. ٩- آن ها طعم شوري را حس مي كنند ولي  شيريني را نه. ١٠- آن ها مي توانند براي يكديگر سوگواري كنند. ١١- وقتي مضطرب مي شوند پَر هايشان مي ريزد. ١٢- نوك آن ها در صورت جراحت خونريزي مي كند. ١٣- خروس براي جلب توجه مرغ ميرقصد. ١٤- مرغ هاي مادر معلمان خوبي هستند. آن ها مي توانند به جوجه هاي خود بياموزند چه چيزهايي براي خوردن خوب و يا بد است و از بعضي دانه هايي كه رنگ هايشان را مي شناسند و براي آن ها بد است دوري كنند. ١٥- بهترين دوست آن ها حمام خاك است. آن ها  دوست دارند زمين را بكنند و حمام خاكي به