رد شدن به محتوای اصلی

پرریزی مرغ تخمگذار بومی

مرغ بومی

 پرریزی یک فرآیند طبیعی است که طی آن مرغ های بالغ پرهای خود را از دست می دهند و پوشش جدیدی رشد می کنند.

لانه این هفته به جای تخم مرغ پر از پر است. وحشت نکنید. طبیعی است. اما مطمئنا زیبا نیست.

تولید تخم مرغ فقط چند هفته پیش با سرعت بالا بود. مرغ‌های شاد کوچک باغچه من که شامل نه مرغ بود، هر روز نیم دوجین یا بیشتر تخم تولید می‌کردند. حتی پرندگانی که من در بهار از تخم بیرون آورده بودم، روی کالسکه پریده بودند و قبلاً به مرغ های تخمگذار ثابت تبدیل شده بودند. تخم مرغ‌هایم بیشتر از آن چیزی بود که می‌توانستیم استفاده کنیم، تا دوستان و همسایه‌هایی که از فواید آن بهره می‌بردند خوشحال شوند.

اما اکنون به تعداد کمی تخم مرغ در روز کاهش یافته اند. اگرچه مثل همیشه شاد و سرحال هستند، اما برخی از مرغ ها از تخمگذاری دست کشیده اند و ظاهراً خشن به نظر می رسند، زیرا پرها مانند برگ های پاییزی می ریزند.

طی یک دوره چهار تا هشت هفته ای، این پرندگان تمام پرهای خود را می ریزند. برخی به سرعت آنها را از دست می دهند و کمی شبیه آن بوقلمون کارتونی می شوند که از روی میز بلند می شود و شروع به دویدن در اتاق می کند. برخی دیگر ممکن است طی چند هفته پرهای خود را به تدریج بریزند، که از گردن و زیر آن شروع می شود و تا پرها و بال های دم امتداد می یابد و ظاهری تکه تکه و شاید کمی رقت انگیز می گیرد.

اگر نمی دانید به چه چیزی نگاه می کنید، پرریزی کمی ناراحت کننده است و به راحتی می تواند با یک بیماری اشتباه گرفته شود. و در واقع، اگر خارج از فصل یا در یک دوره طولانی رخ دهد، می تواند نشان دهنده بیماری، مشکلات در رژیم غذایی یا به دلیل استرس باشد. اما با سردتر شدن هوا، پرریزی برای سلامت گله ضروری است.

پرریزی یک فرآیند طبیعی است که طی آن مرغ های بالغ پرهای خود را از دست می دهند و پوشش جدیدی رشد می کند. معمولاً در پاییز با کوتاه‌تر شدن روزها، تولید تخم‌مرغ در این زمان از نوسازی پرها متوقف می‌شود. به جای تخمگذاری، تمام این انرژی به سمت قرار دادن پرهای جدید قبل از سرد شدن هوا می رود.

چه پرریزی سخت و چه نرم (از دست دادن سریع یا آهسته پرها)، بسیار مهم است که پروتئین کافی در جیره مرغ ارائه شود. انرژی زیادی صرف رشد پرهای جدید می شود که 85 درصد آنها پروتئین هستند. اگرچه بیشتر خوراک‌های تجاری با این شرایط مطابقت دارند، برخی ممکن است در طول پرریزی به خوراکی با محتوای پروتئین بالاتر روی آورند. علاوه بر این، مرغ های بدون پر از فرصت های مختلف بهره مند خواهند شد. کرم ها و حشرات همگی میان وعده های سرشار از پروتئین هستند.

این زمان پرریزی نه تنها برای تجدید پر مفید است، بلکه یک دوره نقاهت برای مرغی است که در حال اتمام چرخه یازده ماهه تخم گذاری است. در طول این مدت، رژیم غذایی باید ثابت باشد، از عناصر ارائه شده محافظت شود و تلاش شود تا استرس های خارجی محدود شود.

نظرات

پر بازدیدترین ها

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید. مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟ به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود. نژاد مرغ و تخم گذاری علاوه بر سن، نژاد مر

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

بعد از اولین ترک چقدر طول می کشد تا جوجه از تخم بیرون بیاید؟

 به عنوان یک قاعده کلی، 5 تا 7 ساعت طول می کشد تا جوجه به طور کامل پس از ظاهر شدن اولین ترک روی تخم مرغ از تخم بیرون بیاید. در برخی موارد، ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد، و این نگران کننده است که تخم ها به مدت 40 تا 60 ساعت پس از ترک خوردن از تخم خارج نشوند، زیرا سلامت جوجه به شدت آسیب می بیند.

چه زمانی باید به جوجه برای خروج از تخم کمک کرد؟

 وقتی همه چیز همانطور که قرار است کار کند، زمانی که جوجه اولین سوراخ پوسته تخم مرغ را ایجاد کرد، در کمتر از 24 ساعت به خودی خود خارج می شود . به جز در مواردی که نشانه های قابل مشاهده ای از آسیب دیدگی جوجه مانند خون وجود داشته باشد، سعی نکنید قبل از 24 ساعت به بیرون آمدن جوجه ها از تخم کمک کنید.

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.

چند بار به جوجه ها غذا دهیم؟

 جوجه های کمتر از یک هفته باید 6-10 بار در روز (هر 2-3 ساعت) تغذیه شوند . در هفته اول زندگی، برخی از پرندگان از تغذیه در طول شب سود می برند. جوجه هایی که هنوز چشمان خود را باز نکرده اند ممکن است 5-6 بار در روز (هر 3-4 ساعت) تغذیه کنند.

جوجه ها چند وقت یکبار می خوابند؟

 به طور متوسط، انتظار داشته باشید که جوجه های شما هر بار بین 30 دقیقه تا 90 دقیقه (1 و نیم ساعت) بخوابند و پس از آن دوره های فعالی که تقریباً به همان مدت طول می کشد بیدار هستند و سپس بخوابند . در این مورد، باید حداقل 48 ساعت قبل از رسیدن اولین دسته از جوجه های خود، محیط را از نظر دمایی آماده کنید.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.