رد شدن به محتوای اصلی

مرغ خانگی

نگهداری از طیور خانگی (مرغ، اردک، غاز، مرغ هندی و بوقلمون) رواج بیشتری پیدا کرده است. مردم از پرورش طیور از جمله جوجه، جوجه اردک، جوجه غاز و طیور لذت می برند. بسیاری از مردم جوجه ها را برای داشتن تخم مرغ تازه نگهداری می کنند. اگرچه نگهداری از طیور در خانه می تواند سرگرم کننده و آموزشی باشد، اما صاحبان آنها باید بدانند که طیور گاهی اوقات می تواند حامل میکروب های مضری باشد که افراد را بیمار می کند.

این میکروب‌ها می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های مختلفی در افراد شوند، از عفونت‌های پوستی جزئی تا بیماری‌های جدی که می‌توانند منجر به مرگ شوند. یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از خود در برابر بیماری این است که  بلافاصله پس از تماس با طیور یا هر چیزی در منطقه‌ای که آنها زندگی می‌کنند و پرسه می‌زنند، دست‌های خود را کاملا بشویید .

چه در حال ساخت اولین قفس خود باشید و چه یک صاحب مرغ باتجربه در خانه باشید، باید از خطرات نگهداری طیور و کارهای ساده ای که می توانید برای ایمن ماندن انجام دهید آگاه باشید.


چگونه در اطراف مرغ خانگی سالم بمانیم؟

دست هایتان را بشویید

پس از تماس با مرغ خانگی یا هر چیزی در منطقه ای که آنها زندگی می کنند و پرسه می زنند، دست های خود را با آب و صابون بشویید . این شامل:

- پس از جمع آوری تخم مرغ

- پس از دست زدن به ظروف غذا یا آب یا سایر تجهیزات مورد استفاده برای طیور

- پس از قرار گرفتن در مناطق نزدیک به طیور حتی اگر به پرندگان دست نزدید

- بزرگسالان باید بر شستن دست‌ها برای کودکان خردسال نظارت داشته باشند.

اگر آب و صابون به راحتی در دسترس نیست از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. همچنین می توانید برای دسترسی آسان، ضدعفونی کننده دست را در نزدیکی قفس خود قرار دهید.


در اطراف طیور ایمن باشید

-مرغ های خانگی را نبوسید یا آنها را در آغوش نکشید و سپس صورت یا دهان خود را لمس نکنید.

- مرغ های خانگی را داخل خانه نگذارید، به خصوص در مناطقی که غذا یا نوشیدنی تهیه، سرو یا نگهداری می شود.

- از خوردن و آشامیدن در مناطقی که طیور زندگی می کنند یا پرسه می زنند، خودداری کنید.

- یک جفت کفش را برای پوشیدن در حین مراقبت از طیور کنار بگذارید و آن کفش ها را بیرون از خانه نگه دارید.

- هنگام تمیز کردن وسایل یا موادی که برای پرورش یا مراقبت از طیور استفاده می شود، مانند قفس یا ظروف غذا و آب، در فضای باز بمانید.


با خیال راحت با تخم مرغ ها برخورد کنید

پوسته‌های تخم‌مرغ ممکن است به سالمونلا و سایر میکروب‌های ناشی از مدفوع طیور یا ناحیه‌ای که در آنجا گذاشته می‌شوند، آلوده شود . برای حفظ سلامت خانواده خود، هنگام جمع آوری و نگهداری تخم مرغ از گله خانگی، نکات زیر را دنبال کنید:

- همیشه بلافاصله پس از دست زدن به تخم مرغ، جوجه یا هر چیزی که در محیط آنها قرار دارد، دست های خود را با آب و صابون بشویید.

- لانه را تمیز نگه دارید تمیز کردن قفسه، کف، لانه ها و نشیمنگاه ها به طور منظم به تمیز نگه داشتن تخم مرغ کمک می کند.

- حتما تخم مرغ ها را در سریعترین زمان ممکن جمع آوری کنید. تخم‌هایی که در لانه می‌مانند می‌توانند کثیف شوند یا بشکنند.

- تخم مرغ های ترک خورده را دور بریزید. باکتری‌ها روی پوسته می‌توانند راحت‌تر از طریق پوسته‌های ترک خورده وارد تخم شوند.

- تخم مرغ های دارای کثیفی و زباله را می توان با کاغذ سنباده ریز، برس یا پارچه تمیز کرد.

- تخم مرغ های گرم و تازه را نشویید زیرا آب سرد می تواند باکتری ها را به داخل تخم مرغ بکشاند.

- برای حفظ تازگی و کندی رشد باکتری ها، تخم ها را پس از جمع آوری در یخچال نگهداری کنید.

- تخم مرغ ها را بپزید تا زرده و سفیده آن سفت شود. ظروف تخم مرغ باید در دمای داخلی 160 درجه فارنهایت (71 درجه سانتیگراد) یا گرمتر پخته شوند. تخم مرغ خام و نیم پز ممکن است حاوی باکتری سالمونا باشد که می تواند شما را بیمار کند.

- قوانین محلی برای فروش تخم مرغ را بدانید. اگر تخم مرغ می فروشید، الزامات مجوز محلی را دنبال کنید.


به بچه ها در اطراف مرغ نظارت کنید

- اجازه ندهید کودکان کمتر از 5 سال جوجه‌ها، جوجه اردک‌ها یا سایر ماکیان را در دست بگیرند یا لمس کنند. کودکان خردسال بیشتر در معرض ابتلا به میکروب هایی مانند سالمونلا هستند.

- جوجه و جوجه اردک را به کودکان خردسال هدیه ندهید.از آنجایی که سیستم ایمنی آن‌ها هنوز در حال رشد است، احتمال ابتلای کودکان به میکروب‌هایی که معمولاً با طیور مرتبط است، مانند سالمونلا ، کمپیلوباکتر و E. coli بیشتر است.

- طیور زنده نباید در مدارس ، مراکز نگهداری از کودکان و سایر مراکز با کودکان کمتر از 5 سال نگهداری شود.


از نیش و خراش پرندگان جلوگیری کنید

طیور و پرندگان آبزی خانگی دندان ندارند، اما منقار آنها در صورت گاز گرفتن شما می تواند آسیب زیادی به شما وارد کند. میکروب‌ها می‌توانند از نیش، نوک و خراش طیور پخش شوند، حتی زمانی که زخم عمیق یا جدی به نظر نمی‌رسد.

اگر طیور شما را خراش داد یا گاز گرفت:

- بلافاصله زخم ها را با صابون و آب گرم بشویید.

- به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و به پزشک خود بگویید که توسط پرنده گاز گرفته یا خراشیده شده اید، به خصوص اگر:

- پرنده بیمار به نظر می رسد یا غیرعادی عمل می کند.

- زخم یا آسیب جدی است (خونریزی کنترل نشده، ناتوانی در حرکت، درد شدید، عضله یا استخوان خود را نشان می دهد، یا نیش روی مفصل است).

- زخم یا محل آسیب قرمز، دردناک، گرم یا متورم می شود.

- بیش از 5 سال از آخرین واکسن کزاز شما می گذرد.

نظرات

پر بازدیدترین ها

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید. مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟ به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود. نژاد مرغ و تخم گذاری علاوه بر سن، نژاد مر

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.

آیا پیاز برای مرغ مفید است؟

 فواید پیاز بر روی مرغ پیاز دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است و بنابراین در صورت مصرف متعادل برای مرغ مفید است . آنها برای کاهش التهاب، کاهش سطح قند خون مرغ و برای سلامت روده و استخوان این پرندگان مفید هستند.

درمان آبله مرغان طیور

 درمان ابله مرغان: درمان اختصاصی برای آبله پرندگان وجود ندارد؛ ولی ایجاد شرایط مناسب محیطی از نظر دما، تهویه و جدا کردن طیور مبتلا می تواند از انتشار این بیماری تا حدودی جلوگیری کند. در شکل جلدی باید محل جراحات با گلیسیرین یده ضد عفونی شود و برای جلوگیری از آلودگی های ثانویه آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. تجویز ویتامین ها، به خصوص ویتامین A، به ترمیم بافت های جراحت دیده کمک می کند. در گله هایی که این بیماری تازه شیوع پیدا کرده باشد، جداسازی مبتلایان و واکسیناسیون پرندگان غیرآلوده به همراه اقدامات مناسب بهداشتی می تواند سیر پیشرفت بیماری را متوقف سازد.  استفاده از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف عمومی در کنترل عفونت های ثانویه نقش دارد. به دلیل وجود ضایعات در دهان استفاده از اوماج دان با مولتی ویتامین مفید است. اسپری حشره کش برای کنترل جوندگان و حشرات و کاهش احتمال انتقال بیماری به پرندگان سالم توصیه می شود.

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.

جوجه ها چند وقت یکبار می خوابند؟

 به طور متوسط، انتظار داشته باشید که جوجه های شما هر بار بین 30 دقیقه تا 90 دقیقه (1 و نیم ساعت) بخوابند و پس از آن دوره های فعالی که تقریباً به همان مدت طول می کشد بیدار هستند و سپس بخوابند . در این مورد، باید حداقل 48 ساعت قبل از رسیدن اولین دسته از جوجه های خود، محیط را از نظر دمایی آماده کنید.

بررسی جو در خوراک مرغ و جوجه

 بررسی غلات : جو غله ای با پروتیین و انرژی متوسط استفاده بیش از حد باعث خیسی بستر می شود جو را به صورت دانه کامل نباید در ابتدای زندگی مورد تغذیه قرار داد زیرا به علت داشتن نوک تیز و پوسته زبر طیور را از خوردن دان باز می دارد.

نگهداری مرغ در بالکن

 نگهداری از حیوانات خانگی در خانه چیز جدیدی یا غیر معمول نیست. به طور کلی، سگ ها، گربه ها، ماهی ها و انواع مختلف پرندگان  به عنوان حیوانات خانگی ترجیح داده شده اند. اما امروزه بسیاری از مردم می خواهند سعی کنند از مرغ ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. با مرغ ها در خانه، تخم مرغ نیز به عنوان پاداش خواهید داشت. بسیار جالب است که ببینید مردم در پشت بام ها، بالکن ها یا حتی پاسیو خانه ها یا آپارتمان های خود از مرغ نگهداری می کنند. اگر حیاط خلوت کوچک یا باغی وجود داشته باشد، هیچ چیز بهتر از این نیست.  اما در شهرها، داشتن یک بالکن بزرگ در آپارتمان چیز کمیاب است. اگر در یک آپارتمان 3 خوابه زندگی می کنید، ممکن است فضای کافی در بالکن خود داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است به منطقه ای به ابعاد 2 در 2  نگاه کنید که در آن عملاً هیچ کاری جز ایستادن و لذت بردن از قهوه خود نمی توانید انجام دهید! نگهداری مرغ ها در چنین بالکنی به هیچ وجه امکان پذیر نیست، زیرا هر حیوان خانگی به فضایی برای حرکت در اطراف نیاز دارد. مرغ ها دوست دارند در گله باشند مرغ ها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. آنها دوست دارند د