رد شدن به محتوای اصلی

آموزش پرورش مرغ بومی

 آموزش پرورش مرغ بومی

پرورش مرغ بومی مثل هر کسب و کار دیگری نیاز به تخصص و مهارت دارد و صرفا با خواندن یک مقاله شما به این موضوع مسلط نمی شوید.

برای شروع اینکار توصیه می کنیم که زمینه ای را برای تجربه کردن فراهم کنید و سپس چناچه متوجه شدید به اینکار علاقه دارید و امکاناتش را دارید آنرا گسترش دهید.

سعی کنید برای شروع از تعداد کم آغاز کنید و با همین گله فرآیند کسب و کار پرورش مرغ بومی را به سود دهی برساند ، در آینده می توانید آنرا گسترش دهید و در تعداد انبوه فعالیت کنید.


پرورش مرغ بومی تخمگذار در بستر

مرغ بومی ایران به دلیل سازگاری بالا با اقلیم آب و هوایی ایران جز مناسب ترین پرنده ها برای پرورش است ، از طرفی به دلیل اینکه ایرانیان معمولا مرغ را بیشتر از سایر طیور مصرف می کنند می توانید اطمینان داشته باشید محصولات تولیدی شما همیشه مشتری خواهد داشت و در بازاریابی و فروش راه آسان تری پیش روی شما است.پرورش روی بستر در زمانی که بخواهید تخم نطفه دار تولید کنید بهترین راه حل است ولی زمانی که به هدف تولید تخم مرغ خوراکی می خواهید اینکار را بکنید با چالش مواجه می شوید ، ممکن است تخم مرغ ها در اثر حرکت سایر گله شکسته شود یا با مدفوع گله برخورد کند و کثیف شود ، توجه کنید تخم مرغ کثیف در بازار مشتری مناسبی ندارد و به قیمت پایین تر فروخته می شود.از طرفی ممکن است گله شما به خوردن تخم مرغ روی بیاورند و مشکلات بیشتری ایجاد شود . بنابراین اگر هدفی به جز تولید تخم نطفه دار دارید توصیه می کنیم قفس تهیه کنید و از پرورش بر روی بستر صرف نظر کنید.هزینه روزانه هر مرغ تخمگذار

مرغ و خروس ها حیوانات قانعی هستند و در تعداد کم هزینه بالایی برای نگهداری ندارند هر مرغ و خروس بالغ روزانه به 110 گرم ماده غذایی که به فرض دان آماده است به همراه 220 میلی لیتر آب نیاز دارد. در روش سنتی می توانید از دور ریز منزل برای کمک به تغذیه آنها استفاده کنید موادی مثل پوست میوه ، دور ریز سبزیجات ، خرده نان و نان خشک (کپک نزده ) ، باقی مانده برخی غذاها که روغن زیادی در آنها نیست و ... استفاده کنید.

در روش پرورش صنعتی با هزینه های پایین مواجه هستیم :

- هزینه روزانه دانه

- هزینه ماهیانه برق و آب

- هزینه ماهیانه گاز یا سوخت

- هزینه ماهیانه حقوق و مزایا پرسنل

- هزینه ماهیانه اجاره در صورت مالک نبودن سالن

- هزینه های موردی روزانه ایاب ذهاب ، بار و ... 


معایب پرورش مرغ بومی

در اینجا تعدادی از معایب پرورش مرغ بومی را میشماریم :

-اینکار یک فعالیت بشدت فیزیکی است در صورتی که کارگر نداشته باشید و خودتان کارهای پرورش را به عهده بگیرید ، فعالیت شما بطور کامل فیزیکی خواهد بود اگر به شغلهای فیزیکی علاقه ندارید ، اینکار مناسب شما نیست.

- اگر به پرندگان و طیور علاقه ندارید اینکار مناسب شما نیست.

- در پرورش مرغ تخمگذار و خروس اگر از جوجه یکروزه یا تخم نطفه دار شروع کنید ، بحث زمان مطرح است و حداکثر باید شش ماه زمان ، هزینه و انرژی صرف کنید تا گله شما به تخمگذاری برسد ، چنانچه آدم صبوری نیستید ، اینکار مناسب شما نیست.

- پرورش مرغ و خروس را با سرمایه کم نیز می توان شروع کرد ولی بدانید که هزینه اصلی تهیه مرغ خروس نیست ! بلکه هزینه نگهداری ( جیره غذایی و آب ) می باشد ، اگر قرار هست با دان آماده از مرغ هایتان نگهداری کنید از هزینه های دانه و آب استعلام بگیرید شاید از توان مالی شما خارج بود و مجبور شدید تعداد را کم کنید با کاهش تعداد ممکن است صرفه اقتصادی و توجیه کار از بین برود شاید با همین سرمایه بتوانید کسب و کار بهتری را شروع کنید.

- در پرورش مرغ و خروس با عواملی مثل بوی بد و سر و صدا  مواجه هستید اگر فضای کافی برای اینکار را نداشته باشید احتمالا با همسایه ها به مشکل خواهید خورد.


بهترین نژاد مرغ بومی تخمگذار

بهترین نژاد ، نژادی است که با منطقه جغرافیایی محل زندگی شما هماهنگ باشد ، نژادی مثل گلپایگانی با اکثر نقاط آب و هوایی ایران هماهنگ است. سایت مرغ بومی فروشنده انواع جوجه یکروزه و نیمچه یک ماهه ، دو ماهه ، سه ماهه و چهار ماهه در استان قزوین با امکان ارسال به تمام نقاط ایران 


فضای لازم برای پرورش مرغ بومی

در پرورش مرغ بومی شما با موجود زنده طرف هستید بنابراین شرایط و امکانات در فضای مورد نیاز دخیل است شرایطی مثل :

- سن گله : در یک متر مربع حداکثر 40 جوجه یکروزه و با بالا رفتن سن گله در یکماهه گی 34 جوجه ، سه ماهگی 22 و در زمانی که گله شما مرغ و خروس بالغ هستند حداکثر 8 تا 10 عدد می توان جای داد.

- شرایط سالن و فصل : درجه حرارت ، رطوبت ، وجود تهویه و ... همگی بر تراکم گله موثر است.

- شرایط نگهداری : نگهداری در بستر ، نگهداری در قفس ، نگهداری بصورت آزاد در محیط مزرعه ، نگهداری بصورت نیمه آزاد  و ... هر کدام تراکم گله متناسب با خود نیاز دارد.

نظرات

پر بازدیدترین ها

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

 آیا مرغ جوان در خانه دارید؟ اگر چنین است، شرط می بندم که شما مشتاقانه منتظر رسیدن تخم مرغ های تازه هستید….اگر نمی‌دانید مرغ‌های شما چه زمانی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، این مطلب را بخوانید تا علائمی را که نشان می‌دهد تخم‌مرغ‌ها در راه هستند، یاد بگیرید. ما در مورد میانگین سنی که مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، چگونگی نقش نژاد و چند نشانه مبنی بر اینکه تخم‌ها در راه هستند صحبت خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید که هر مرغ متفاوت است، و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا آنها برای بزرگ شدن عجله کنند - پس فقط صبور باشید و از دوران نوجوانی آنها لذت ببرید. مرغ ها معمولا از چه سنی شروع به تخم گذاری می کنند؟ به طور متوسط ​​مرغ های جوان در حدود 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند یا به تخم گذاری می پردازند . برخی از مرغ ها ممکن است از 16 تا 18 هفتگی شروع به تخم گذاری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است 28 تا 32 هفته (نزدیک به 8 ماهگی) طول بدهند! در طول سال‌ها، ما بطور تجربی متوجه شدیم که حدود 20 تا 22 هفتگی رایج‌ترین سن برای شروع تخم‌گذاری مرغ‌های ما بود. نژاد مرغ و تخم گذاری علاوه بر سن، نژاد مر

مرغ تخمگذار در روز چند تخم میگذارد؟

 یک عدد تخم مرغ یک مرغ می تواند فقط یک تخم در روز بگذارد و روزهایی را خواهد داشت که اصلاً تخمی نمی گذارد. دلایل این برنامه تخمگذاری مربوط به سیستم تولید مثل مرغ است. بدن مرغ مدت کوتاهی پس از تخم گذاری تخم قبلی شروع به تشکیل تخم می کند و 26 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ به طور کامل تشکیل شود.

آیا جوجه ها می توانند برنج بخورند؟

 برنج را جوجه های کوچک می توانند مصرف کنند. با این حال، توصیه نمی شود که بخشی از رژیم غذایی آنها باشد. اگر جوجه های یکروزه باید برنج مصرف کنند باید آن را بپزند و کم بدهند. ما نباید فراموش کنیم که برنج حاوی موادی است که می تواند در مقادیر زیاد برای مرغ مضر باشد - به عنوان مثال، شکر.

آیا پیاز برای مرغ مفید است؟

 فواید پیاز بر روی مرغ پیاز دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است و بنابراین در صورت مصرف متعادل برای مرغ مفید است . آنها برای کاهش التهاب، کاهش سطح قند خون مرغ و برای سلامت روده و استخوان این پرندگان مفید هستند.

فواید استفاده سرکه سیب در جیره مرغ بومی

فواید استفاده ازسرکه سیب در برنامه غذایی پرنده 1- آب اسیدی شده خاصیت اشتها آوری دارد. 2- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند کمتر تحت تاثیر کوکسیدیوزیس (بیماری انگلی که منجر به اسهال خونی و یا سفید می شود) قرار می گیرند. 3- پرندگانی که از این آب استفاده می کنند ، صدف آسیاب شده را بیشتر مصرف می کنند 4 _ منجر به کاهش پخش مگاباکتری ها می شود. 5_ آب اسیدی شده از فرایندهای هضمی دستگاه گوارش حمایت کرده و هضم مواد خوراکی را افزایش میدهد. 6_ تعداد باکتری های بیماری زا را کاهش داده و منجر به افزایش تعداد باکتریهای مفید می شود (همانند پروبیوتیکها عمل می کند). 7_ با شیره هاضمه دستگاه گوارش سازگاری دارد. اسیدی کردن آب با استفاده از سرکه سیب (به مقدار 10 سی سی در یک لیتر آب) تاثیرات مفیدی بر روی سلامت پرندگان در فصل جفت گیری و زاد و ولد دارد. بهتر است هنگام استفاده از تخم مرغ در جیره غذایی روزانه در همان روز از سرکه سیب طبیعی استفاده شود تا روده از حالت قلیایی خارج شده و به حالت اکسیدی میل کرده و گاز تولیدی توسط غذا در روده کمتر شود و از ورم روده نیز جلوگیری گردد.

درمان آبله مرغان طیور

 درمان ابله مرغان: درمان اختصاصی برای آبله پرندگان وجود ندارد؛ ولی ایجاد شرایط مناسب محیطی از نظر دما، تهویه و جدا کردن طیور مبتلا می تواند از انتشار این بیماری تا حدودی جلوگیری کند. در شکل جلدی باید محل جراحات با گلیسیرین یده ضد عفونی شود و برای جلوگیری از آلودگی های ثانویه آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. تجویز ویتامین ها، به خصوص ویتامین A، به ترمیم بافت های جراحت دیده کمک می کند. در گله هایی که این بیماری تازه شیوع پیدا کرده باشد، جداسازی مبتلایان و واکسیناسیون پرندگان غیرآلوده به همراه اقدامات مناسب بهداشتی می تواند سیر پیشرفت بیماری را متوقف سازد.  استفاده از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف عمومی در کنترل عفونت های ثانویه نقش دارد. به دلیل وجود ضایعات در دهان استفاده از اوماج دان با مولتی ویتامین مفید است. اسپری حشره کش برای کنترل جوندگان و حشرات و کاهش احتمال انتقال بیماری به پرندگان سالم توصیه می شود.

بررسی جو در خوراک مرغ و جوجه

 بررسی غلات : جو غله ای با پروتیین و انرژی متوسط استفاده بیش از حد باعث خیسی بستر می شود جو را به صورت دانه کامل نباید در ابتدای زندگی مورد تغذیه قرار داد زیرا به علت داشتن نوک تیز و پوسته زبر طیور را از خوردن دان باز می دارد.

نگهداری مرغ در بالکن

 نگهداری از حیوانات خانگی در خانه چیز جدیدی یا غیر معمول نیست. به طور کلی، سگ ها، گربه ها، ماهی ها و انواع مختلف پرندگان  به عنوان حیوانات خانگی ترجیح داده شده اند. اما امروزه بسیاری از مردم می خواهند سعی کنند از مرغ ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. با مرغ ها در خانه، تخم مرغ نیز به عنوان پاداش خواهید داشت. بسیار جالب است که ببینید مردم در پشت بام ها، بالکن ها یا حتی پاسیو خانه ها یا آپارتمان های خود از مرغ نگهداری می کنند. اگر حیاط خلوت کوچک یا باغی وجود داشته باشد، هیچ چیز بهتر از این نیست.  اما در شهرها، داشتن یک بالکن بزرگ در آپارتمان چیز کمیاب است. اگر در یک آپارتمان 3 خوابه زندگی می کنید، ممکن است فضای کافی در بالکن خود داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است به منطقه ای به ابعاد 2 در 2  نگاه کنید که در آن عملاً هیچ کاری جز ایستادن و لذت بردن از قهوه خود نمی توانید انجام دهید! نگهداری مرغ ها در چنین بالکنی به هیچ وجه امکان پذیر نیست، زیرا هر حیوان خانگی به فضایی برای حرکت در اطراف نیاز دارد. مرغ ها دوست دارند در گله باشند مرغ ها پرندگانی بسیار اجتماعی هستند. آنها دوست دارند د

جوجه ها چند وقت یکبار می خوابند؟

 به طور متوسط، انتظار داشته باشید که جوجه های شما هر بار بین 30 دقیقه تا 90 دقیقه (1 و نیم ساعت) بخوابند و پس از آن دوره های فعالی که تقریباً به همان مدت طول می کشد بیدار هستند و سپس بخوابند . در این مورد، باید حداقل 48 ساعت قبل از رسیدن اولین دسته از جوجه های خود، محیط را از نظر دمایی آماده کنید.